W połowie września po ulicach Sandomierza zacznie jeździć sześć nowoczesnych, niskoemisyjnych autobusów komunikacji miejskiej. Dzisiaj burmistrz Marcin Marzec podpisał umowę z firmą Solaris, która wygrała przetarg.
Burmistrz powiedział, że jednym z najważniejszych celów tego zakupu jest dbałość o środowisko naturalne.
– Polityka Unii Europejskiej coraz bardziej zmierza w kierunku proekologicznym – mówi. Jednocześnie zapowiedział, że jeśli pojawią się kolejne możliwości pozyskiwania pieniędzy na nowoczesne autobusy, to miasto będzie z tego korzystać. W planach jest zakup pojazdów elektrycznych.
Burmistrz ma nadzieję, że nowoczesny tabor zachęci większą liczbę mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, co także będzie mieć wpływ na stan powietrza i zmniejszy hałas.
Sześć nowych autobusów da możliwość rozszerzenia mapy przewozów. Burmistrz zastrzegł, że wymaga to jeszcze analizy, ale rozważane jest wprowadzenie połączenia na ulicę Krakowską i na Powiśle. Prowadzone są także rozmowy z wójtem gminy Dwikozy o wspólnym finansowaniu połączenia z Sandomierza do Kamienia Łukawskiego, a więc w okolice Gór Pieprzowych. To będzie jednak wymagać wcześniejszej zgody rady miasta.
Piotr Sołtyk, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu, w skład którego wchodzi Zakład Komunikacji Miejskiej, powiedział, że nowy zakup znacznie odświeży tabor, jakim dysponuje spółka. Obecnie jest w nim 11 autobusów, które liczą od sześciu do 19 lat. Po zakupie nowych, stare pojazdy będą systematycznie wycofywane.
Rafał Zajas, dyrektor sprzedaży regionu południowego w firmie Solaris stwierdził, że istnieje przepaść, jeżeli chodzi o czystość spalin pomiędzy najnowszymi autobusami z silnikiem euro 6, a tymi, którymi dysponuje obecnie sandomierska spółka. Dodał, że nowe, które wyprodukowane zostaną dla Sandomierza, posiadać będą wszystko to, czego potrzebuje współczesny pasażer, a więc klimatyzację, automaty do kupna biletów, Wi-Fi, USB do ładowania telefonów oraz monitoring. Będzie też system informujący o następnym przystanku, a także lokalizacji danego pojazdu, co będzie ważne dla przewoźnika. Każdy autobus będzie mógł przewozić około 60 osób, w tym 25 na miejscach siedzących. Pojazdy są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach.
Koszt zakupu autobusów wynosi 6,715 mln zł. Gmina ma 85-proc. dofinansowanie na ten cel z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Jest to kwota ponad 4,6 mln zł. Pozostałe środki zapewni po połowie budżet miasta oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.