– Tragedia smoleńska, Katyń, katastrofa gibraltarska – to wszystko układa się w jedną całość. Będziemy dążyć do prawdy o Smoleńsku tak samo, jak dowiedliśmy prawdy katyńskiej – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Kwitek podczas sandomierskich uroczystości z okazji 11. rocznicy wydarzeń w Smoleńsku.
Jak podkreślił parlamentarzysta, poprzez katastrofę smoleńską świat dowiedział się prawdy o Katyniu, ale zapłaciliśmy za to ogromną cenę, ponieważ zginęło 96 osób – elita polskiego narodu.
Marek Kwitek dodał, że każda z tych rocznic jest dla niego także osobistym wspomnieniem, ponieważ był w delegacji oczekującej na cmentarzu katyńskim na polskie władze lecące samolotem.
– Gdy przyszła wiadomość, że samolot się rozbił nikt w to nie wierzył, była nadzieja, że może ktoś jednak przeżył ten wypadek – zaznaczył poseł.
Parlamentarzysta podkreślił, że winni jesteśmy tym ludziom pamięć, a przede wszystkim prawdę o tym, co się stało.
Krzysztof Szatan, przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miasta Sandomierza powiedział, że ta ofiara złożona przez członków polskiej delegacji na ołtarzu Ojczyzny cały czas procentuje, jest z nami i dla nas.
– Ona przyniesie jeszcze owoce dla Polski i Polaków, wierzymy w to i modlimy się o lepszą przyszłość – dodał radny.
Podczas uroczystości delegacje przedstawicieli i Prawa i Sprawiedliwości, NSZZ Solidarność oraz Klubu Gazety Polskiej złożyły wiązanki kwiatów w miejscach związanych z ofiarami katastrofy smoleńskiej. Najpierw był to ratusz na starówce, gdzie 12 maja 2009 roku śp. Prezydent Lech Kaczyński spotkał się z mieszkańcami, następnie kwiaty złożono przy tablicy upamiętniającej Przemysława Gosiewskiego, wicepremiera i posła ziemi świętokrzyskiej. Tablica znajduje się na budynku filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, wcześniej siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, w której założenie wicepremier miał duży wkład.
Kolejnym punktem programu była msza w intencji wszystkich ofiar tragedii smoleńskiej w kościele Chrystusa Króla Jedynego Zbawiciela Świata. Po mszy zebrani przeszli przed krzyż stojący przed świątynią, gdzie także jest tablica upamiętniająca Katyń i Smoleńsk. Tam delegacje złożyły wiązanki kwiatów, zapalono znicze, przemówienie okolicznościowe wygłosił poseł Marek Kwitek.
Z powodu epidemii uroczystości miały skromny charakter, odbyły się wyłącznie z udziałem delegacji. Władze miasta i powiatu uczciły rocznicę składając w południe wiązanki kwiatów przy tablicy Piotra Nurowskiego, sandomierzanina, który zginął w katastrofie smoleńskiej.