Delegacja władz miasta i powiatu złożyła wiązanki kwiatów przed tablicą upamiętniającą jedną z ofiar tamtej tragedii – urodzonego w Sandomierzu Piotra Nurowskiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Tablica pamiątkowa znajduje się na ścianie domu na starówce, w którym Piotr Nurowski spędził swoje dzieciństwo i młodość w latach 1945-65.
Tomasz Huk, przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego powiedział, że ten symboliczny gest jest hołdem w stosunku do wszystkich ofiar pamiętnej tragedii. Na pokładzie samolotu byli przedstawiciele różnych partii politycznych oraz duchowieństwo.
– Takiej tragedii po II wojnie światowej nie mieliśmy w naszym kraju. Musimy o nich wszystkich pamiętać, bo byli to czołowi ludzie, którzy naprawdę mogli jeszcze wiele zrobić dla Polski – stwierdził przewodniczący.
Janusz Stasiak, zastępca burmistrza Sandomierza przypomniał, że w katastrofie zginęło prawie 100 osób, ówczesna elita naszego kraju.
– To była tragedia, która powinna łączyć Polaków bez względu na to kogo popierają, jakie mają poglądy, abstrahując od przyczyn tego zdarzenia. W tym zakresie społeczeństwo jest podzielone. Jedni uważają, że był to wypadek, inni dopatrują się przyczyn zewnętrznych. Bez względu na okoliczności, to nigdy nie powinno się wydarzyć – stwierdził wiceburmistrz.
Kolejna część obchodów 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej rozpocznie się o godzinie 17.20 przy ratuszu, gdzie 12 maja 2009 roku śp. prezydent Lech Kaczyński spotkał się z mieszkańcami Sandomierza. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, NSZZ Solidarność oraz Klubu Gazety Polskiej w Sandomierzu złożą kwiaty w tym miejscu oraz przy tablicy upamiętniającej Przemysława Gosiewskiego, wicepremiera i posła ziemi świętokrzyskiej.
Natomiast o godzinie 18 w kościele Chrystusa Króla Jedynego Zbawiciela Świata rozpocznie się msza święta w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Przy krzyżu i tablicy pamiątkowej przemówienie okolicznościowe wygłosi poseł Marek Kwitek.