Telewizja Polska realizuje dwa reportaże historyczne dotyczące historii rodu Skotnickich, ich rodzinnej miejscowości Skotniki w powiecie sandomierskim oraz Koprzywnicy, gdzie Mikołaj Bogoria Skotnicki w 1185 roku ufundował klasztor cysterski.
Filmy powstają przy współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną Ziemia Sandomierska. Reżyseruje je Dorota Kosierkiewicz.
– Dwór w Skotnikach to ewenement, to miejsce od ponad 800 lat jest w jednych rękach – rodu Skotnickich. Zależało nam na tym, by to pokazać. Mam nadzieję, że reportaże wzbudzą tak duże zainteresowanie, że zachęcą ludzi do przyjazdu do Skotnik, do zainteresowania się historią tego miejsca – stwierdziła Katarzyna Batko, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej.
Dzisiaj kręcono ujęcia w kościele św. Jana ufundowanego przez Jarosława Bogorię Skotnickiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego w 1347 roku. W świątyni zachowały się cenne zabytki.
– Kościół w samej formie jest bardzo ciekawy wybudowany w duchu budowli Kazimierza Wielkiego, fundacyjnych z bocznym wejściem. Zachowały się dwa oryginalne portale z drzwiami obitymi blachą i kratą, dekorowane malowanymi herbami. W zwornikach też są herby Skotnickich: Bogoria i jeden herb Jastrzębiec – powiedział ks. Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.
Duchowny jest jedną z trzech osób opowiadających w reportażach o rodzie Skotnickich, pozostali to dr Cezary Jastrzębski i dr hab. Tomisław Giergiel z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
Zdjęcia w Skotnikach poprzedzone były wizytą filmowców w Warszawie u Michała i Maksymiliana Skotnickich – potomków rodu, którzy także wypowiadają się w tych produkcjach filmowych.
Jeden z reportaży ukaże się w cyklu TVP3 Kielce „Koło się kręci” 18 kwietnia o godzinie 18.50. Drugi zaprezentowany zostanie w ciągu miesiąca w ramach serii noszącej tytuł „Rodzinne gniazda”.
Jutro ekipa telewizyjna będzie kręcić ujęcia w dworze Skotnickich, a następnie w Koprzywnicy.