Symboliczny czek na kwotę miliona złotych otrzymała gmina Pińczów na przebudowę giełdy rolnej przy ulicy Targowej. Promesę z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wręczył burmistrzowi Włodzimierzowi Badurakowi – minister Michał Cieślak.
Minister podkreślił, że środki te mają wspierać rozwój samorządu, inwestycje skierowane do mieszkańców. Dodał, że w 2019 roku odwiedził pińczowską giełdę, rozmawiał z rolnikami, widział warunki, w jakich pracują, jak wielką popularnością cieszy się to miejsce wśród kupców, ale i rolników, którzy przywożą tam głównie swoje warzywa i płody rolne.
– Chciałbym, aby ta giełda się rozwijała. Ale chciałbym też wypełnić pewne zobowiązanie z tamtego czasu, gdy mówiłem rolnikom, że będę starał się, żeby ta giełda naprawdę mogła spełniać wymogi, aby mogli w dobrych warunkach, swobodnie sprzedawać swoje produkty – dodał.
Zakres prac obejmuje budowę obiektu administracyjno-socjalnego wraz z wszelkimi przyłączami, w tym: siecią wodno-kanalizacyjną, CO, instalacją elektryczną. Dostępne będą sanitariaty dla osób korzystających z giełdy. W budynku będzie działało biuro świadczące usługi związane z poszukiwaniem odbiorców plonów rolnych z pominięciem pośredników.
– Będzie to ogromna pomoc i szansa dla rolników – mówił Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa. Podkreślił, że środki rządowe, to duże wsparcie na realizację przebudowy ponad 3-hektarowej pińczowskiej targowicy.
– Obecnie plac czynny jest trzy dni w tygodniu. Raz w tygodniu, z soboty na nadzielę odbywa się giełda rolna. Z kolei we wtorki i piątki można tam kupić m.in. ubrania, buty. Po remoncie planujemy uruchomić tam całotygodniową giełdę rolną – dodał.
Gmina Pińczów podpisała umowę z wykonawcą na pierwszy etap prac, jakim jest wykonanie odwodnienia placu ze środków własnych za kwotę około 400 tys. złotych
Zdzisław Woźniak, przewodniczący rady miejskiej w Pińczowie podkreślił, że to dzień historyczny. Po wielu latach w końcu rozpocznie się długo wyczekiwany remont placu.
– Giełda rolna to nie 100, a 500 samochodów, rolnicy z kilku powiatów. Jesteśmy świadkami, że dzięki dobrej współpracy można dużo zdziałać – dodał.
To już kolejna transza środków z RFIL, z którego Pińczów otrzymał już łącznie ponad 6 mln zł m.in. na przebudowę ulicy Przemysłowej, termomodernizację i remont DPS.
Czeki na realizację zadań przyczyniających się do rozwoju gmin otrzymały też inne samorządy z Ponidzia. Minister odwiedził m.in. Pacanów, Kije, Gnojno, Opatowiec, Wiślicę, czy Czarnocin.
– To nieduże miejscowości, ale z ogromnym potencjałem. Te wszystkie środki, które trafiają do naszych samorządów bezpośrednio wpływają na życie i jakość przestrzeni, którą mieszkańcy wykorzystują każdego dnia – dodał.
W sumie do województwa świętokrzyskiego z trzeciej transzy środków rządowych trafiło ponad 73 mln złotych. Pieniądze z tej puli środków trafiły do 66 gmin. To nie koniec. W tym roku rząd zamierza uruchomić jeszcze co najmniej dwie transze z RFIL.