Światowy Dzień Zdrowia. Czy i jak dbamy o własne zdrowie? Czy wykonujemy badania profilaktyczne, zdrowo się odżywiamy, uprawiamy sport?
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
CZY DBAMY O SWOJE ZDROWIE?
- TAK (50%)
- NIE (38%)
- NIE MAM ZDANIA (13%)
*****
Dziś jest środa, 2 kwietnia, 97. dzień roku.
Do końca roku zostało 268 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:01
Zachód słońca w Kielcach: 19:19
Dzień trwa 13 godzin i 18 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 3 godziny i 5 minut.
Imieniny obchodzą: Donat, Herman oraz Asumpta, Epifaniusz, Hegezyp, Jan Chrzciciel, Józef, Krystian, Maria, Przecław, Przedsław
*****
Przysłowie na dziś:
„Na świętego Donata idz po pracę do brata”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Pracownika Służby Zdrowia
Dzień Bobrów
Światowy Dzień Zdrowia
*****
ŚRODA, 7 KWIETNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1940 r. – PACYFIKACJA ADAMOWA i KRÓLEWCA: przeprowadzana w odwet za współpracę z oddziałem majora Henryka Dobrzańskiego „Hubal”. W Adamowie Niemcy spalili kilka gospodarstw, zastrzelili dwóch mężczyzn, a większość pozostałych aresztowali. Zatrzymanych pognano następnie do Smykowa, mordując po drodze pięciu mężczyzn i raniąc dwóch kolejnych. Z kolei w pobliżu Królewca Niemcy urządzili stanowiska ogniowe, z których ostrzeliwali sąsiednie wsie i przysiółki. W pewnym momencie od zabłąkanej kuli zginął dowódca 7. kompanii 8. pułku SS-Totenkopfverbände, SS-Hauptsturmführer Stanfer. Jego towarzysze uznali, że oficer poległ z ręki polskiego strzelca wyborowego, w związku z czym niemieckie dowództwo zarządziło odwetową pacyfikację. W Królewcu aresztowano wszystkich mężczyzn w wieku poborowym, których następnie pognano do Smykowa. Jednocześnie esesmani spalili wieś oraz dokonali podpaleń w kilku sąsiednich przysiółkach (Zastawie, Podzastawie, Piaski). Jeszcze tego samego dnia na polu i w lesie pod Smykowem rozstrzelano niemal wszystkich doprowadzonych tam aresztantów z sąsiednich wsi. Tym samym ofiarą pacyfikacji Adamowa i Królewca padły łącznie 83 osoby, w tym 61 mieszkańców Królewca, 18 mieszkańców Adamowa oraz po jednej osobie z Chybów, Muszczarza, Piaseczna i Znajomej. Niemcy spalili także 55 gospodarstw, w tym większość zabudowy Królewca. Zbrodni dokonali żołnierze 7. i 8. kompanii 8. pułku SS-Totenkopfverbände, dowodzonego przez SS-Oberführera Leo von Jenę.
ŚRODA, 7 KWIETNIA: W POLSCE
1656 r. – Potop szwedzki: zwycięstwo wojsk polskich w bitwie pod Warką.
1794 r. – Insurekcja kościuszkowska: do Krakowa wtoczono 12 rosyjskich armat zdobytych w bitwie pod Racławicami.
1928 r. – spłonął Teatr Bagatela w Krakowie.
1938 r. – Sejm RP przyjął Ustawę o ochronie imienia Józefa Piłsudskiego.
ŚRODA, 7 KWIETNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
09:00 – briefing prasowy „Stop powodzi” dotyczący aktualizowanych planów zarządzania ryzykiem powodziowym, organizowany przez ministra infrastruktury oraz prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
11:00 – briefing prasowy nt. ogłoszenia konkursu „Po Pierwsze Rodzina” na 2021 rok, z udziałem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.
15:00 – ostatnia z cyklu rozmowa o poczuciu tożsamości, narodowości i polskości pod tytułem „Rozmowy na temat tożsamości z młodymi – czy potrzebujemy więzi z krajem przodków”, organizowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych: Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, Ambasadę RP w Pradze oraz Konsulat Generalny RP w Ostrawie.