Należy do najbardziej prestiżowych i najcenniejszych zabytków w Polsce. Pomnik historii, jakim jest Grodzisko w Wiślicy, nie jest jednak zbyt często odwiedzany przez turystów. Ma to zmienić planowana inwestycja, która sprawi, że miejsce stanie się nieodłącznym elementem szlaku „Przez pradzieje chrześcijańskiej Wiślicy”.
Grodzisko w Wiślicy jest jednym z najlepiej zachowanych w Polsce. Wzniesione zostało na przełomie X i XI wieku. Najprawdopodobniej na początku panowania Piastów w Małopolsce. Mimo że Grodzisko jest położone zaledwie 50 metrów od centrum jednego z najstarszych miast w Polsce to turyści rzadko tu zaglądają.
– Od czasu kiedy kilkadziesiąt lat temu prowadzone były tam badania milenijne, nie przebiła się do świadomości społecznej – potwierdza Nina Glińska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Kielcach.
A historyczne bogactwo Wiślicy jest ogromne. Na czele stoi oczywiście kolegiata i to, co kryją jej podziemia: płyta Orantów, która jest unikatowym w skali świata zabytkiem sztuki romańskiej.
– Oraz całe nagromadzenie zabytków archeologicznych, bo jest tam osiem stanowisk z czasów średniowiecza. Do tego dochodzi cmentarz w Gorysławicach, który też jest nie do końca poznany i rozreklamowany – dodaje Nina Glińska.
TVP3 Kielce informuje, że w rozreklamowaniu Wiślicy i jej dziedzictwa ma pomóc ścieżka historyczna. Środki na jej utworzenie gmina pozyskała z Ministerstwa Kultury oraz Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt „Przez pradzieje chrześcijańskiej Wiślicy”, wart ponad 6 mln zł, zakłada m.in. prace, które ułatwią zwiedzanie grodziska.
– Żeby wewnątrz samego grodziska pojawiły się ścieżki z zaznaczeniem 37 domostw, bo tyle ich tam było, i z ekspozycją cysterny i studni, która się tam znajduje – mówi Jarosław Jaworski, burmistrz Wiślicy.
Gmina jeszcze w tym roku rozpocznie budowę szlaku. Ale promować Wiślicę będzie też inwestycja Muzeum Narodowego w Kielcach, które kończy już budowę nowoczesnego pawilonu archeologicznego oraz tunelu pod kolegiatą.