– Życzę wam głębokiej wiary w to, że Jezus zmartwychwstał dla każdego z nas bez wyjątku. Życzę wam żywej nadziei, aby pozwolić Jezusowi być obecnym w historii swojego życia – mówił podczas wielkanocnej mszy świętej w kieleckie katedrze biskup Jan Piotrowski.
Posłuchaj homilii Jana Piotrowskiego, biskupa kieleckiego
Jak przypomniał ordynariusz, zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, jakie dokonało się w poranek wielkanocny jest wielką tajemnicą wiary. Wydarzenie to podtrzymuje prawdę o Bogu i jego miłości do człowieka. Nawet jeżeli nie dla każdego, jest to oczywiste.
W swojej homilii biskup zaznaczył, że znaczenie faktu zmartwychwstania jest obecnie różnie odbierane. Niekiedy w negatywnym znaczeniu.
– Zmartwychwstanie stało się absolutnie niewygodne dla pewnych trendów filozoficznych, a nawet wręcz niebezpieczne. Zdaje się ograniczać człowieka w jego autonomii i dominacji nad światem oraz w jego wolności – mówił biskup.
Tak było w czasach Chrystusa i tak jest obecnie.
– Zmartwychwstanie nie było zaplanowane przez człowieka, nie wchodziło w jego program myślowy, a tym samym burzyło porządek przywódców narodu wybranego i ówczesnej kultury śródziemnomorskiej. Dlatego ludzka próżność i przewrotność karmiona pychą nie cofnęła się przed niczym aby bronić swoich zagrożonych interesów.
Jak przypomniał ordynariusz zmartwychwstanie nie ma precedensu w historii ludzkości. To ono umocniło wiarę apostołów i dało początek kościołowi. Dziś stanowi fundament naszej wiary i sakramentów.
– Jeśli będziemy wierni Eucharystii, to niezależnie od tego czy będą nas tysiące w kościołach czy może niewielka trzódka to będziemy żywym kościołem zdolnym do świadectwa wiary nawet w trudniejszych czasach niż te jakie przeżywamy – dodał biskup.
Jak mówiły osoby uczestniczące w liturgii święto Wielkiej Nocy wiąże się dla niech przede wszystkim z obowiązkiem zachowania tradycji oraz zobaczenia się z bliskimi.
– Przychodzę do kościoła głównie by spełnić rodzinny obowiązek, zachować tradycję Jesteśmy z daleka, z Jeleniej Góry, przyjechałyśmy do naszych rodziców. Katedra to kościół z mojego dzieciństwa i lubię do niego wracać.
Jak dodaje Wielkanoc to także czas spotkań z rodziną. Jest on szczególnie ważny w przypadku osób starszych.
– To jest czas kiedy rodzina z całej Polski może spotkać się w jednym miejscu. Zwłaszcza z rodzicami czy dziadkami. Oni w czasie wielu miesięcy pandemii szczególnie odczuwają brak kontaktu z innymi ludźmi.