Dziś Wielki Piątek, drugi dzień przeżywanego przez chrześcijan Triduum Paschalnego. W tym dniu w kościołach rozważa się sąd, mękę i śmierć Jezusa. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się mszy świętej, w kościołach milczą dzwony, a ich miejsce zajmują drewniane kołatki.
Wieczorem odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, w której centralne miejsce zajmuje krzyż, jego odsłonięcie i adoracja. Jednak w tym roku ze względu na obostrzenia sanitarne, nie będzie adoracji krzyża przez ucałowanie. Biskup kielecki Jan Piotrowski zaleca przyklęknięcie lub ukłon.
Liturgię rozpoczyna wymowny gest, gdy kapłan kładzie się na posadzce świątyni i leży krzyżem na znak uniżenia i oddania czci Chrystusowi. Potem następuje rozbudowana modlitwa wiernych. Po każdym wezwaniu kapłan odmawia modlitwę w danej intencji. W tym roku dołączone zostanie wezwanie za cierpiących w czasie pandemii.
Wielki Piątek jest też dniem ścisłego postu ilościowego i jakościowego. Powinny go przestrzegać osoby zdrowe, między 18., a 60. rokiem życia. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje już osoby od 14. roku życia.
Biskup Marian Florczyk mówi, że patrząc na wydarzenia biblijne Wielkiego Piątku ze społecznego, a nie teologicznego punktu widzenia, można zauważyć, że wyzbycie się wrażliwości na prawdę, etykę i sprawiedliwość powoduje, że dana społeczność staje się krzywdząca. Przykładem są choćby wyroki w powojennej Polsce.
– Ilu zostało skazanych dlatego, że nie uwzględniono prawdy. Myślę tu o żołnierzach wyklętych, także o biskupie kieleckim Czesławie Kaczmarku. Trzeba podkreślać, że demokracja powinna być oparta na wartościach i zasadach etycznych i moralnych – dodał biskup.
Biskup Marian Florczyk dodaje, że śmierć Jezusa na krzyżu to najwyższy symbol Jego miłości do człowieka.
– Miłość Jezusa przynagla ludzi i całe społeczeństwa do miłości, bo nienawiść niszczy, rujnuje, niesie krzywdę, zabija. W Wielki Piątek, podczas adoracji krzyża podchodzimy, by adorować znak nie tylko naszej wiary, ale też znak miłości Chrystusa do nas. Dlatego klękam z miłości przed krzyżem, by być sługą miłości – dodaje biskup.
Dziś, słuchając Radia Kielce będzie można połączyć się z sanktuarium na Świętym Krzyżu, gdzie przechowywane są relikwie krzyża Chrystusowego. Transmisja nabożeństwa drogi krzyżowej pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza z wewnętrznej kaplicy zakonnej Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej rozpocznie się o godzinie 14.00. Natomiast o 15.00 rozpocznie się Liturgia Wielkiego Piątku, której także będzie można wysłuchać na naszej antenie.