Kilkaset ludzkich kości odkryto podczas rewitalizacji centrum Sępólna Krajeńskiego. Znalezisko przejęli archeolodzy i zostanie ono szczegółowo zbadane.
Na zapomniane cmentarzysko – prawdopodobnie z końca XIX wieku – natrafiono podczas prac budowlanych w sąsiedztwie kościoła parafialnego.
– Jesteśmy zaskoczeni tym odkryciem – mówi Marek Zieńko, zastępca burmistrza Sępólna.
– Obok jest wygrodzony i utrzymany cmentarz żołnierzy z czasów II wojny światowej, natomiast na terenie, na którym odkryte zostały te szczątki rosły drzewa. Z informacji, które uzyskaliśmy od archeologa, wynika, że odnalazł zapiski, że kiedyś mógł istnieć cmentarz przy kościele – dodał Marek Zieńko.
Nie jest to jedyna niespodzianka, na którą natrafiono w Sępólnie podczas prac rewitalizacyjnych. Wcześniej okazało się, że trzeba wymienić grunt wokół kościoła, który okazał się za mało stabilny. A chciano tam położyć granitowe płyty.
Wymiana torfu na bardziej stabilne podłoże ma kosztować dodatkowe 100 tys. zł, które Sępólno będzie musiało wygospodarować w swoim budżecie.
Tymczasem podczas środowej sesji radni Sępólna mają wyrazić zgodę na zaciągnięcie przez gminę prawie 5 mln zł kredytu na rewitalizację całego centrum, która częściowo jest finansowana z Unii Europejskiej.