Naukowcy w Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prowadzą unikatowe na skalę światową badania. Opracowują metodę uprawy roślin w miejscach, w których obecnie jest to niemożliwe m.in. na Marsie. Stworzyli Kapsułę Nowego Życia, w której są warunki niezbędne do powstania małego ekosystemu.
Pionierskie badania prowadzi dwoje doktorantów z Wydziału Geoinżynierii UWM – Izabela Świca ze Szkoły Doktorskiej UWM i Hubert Kowalski z Katedry Inżynierii Środowiska. Zajmują się wytworzeniem specjalnego nawozu z biomasy glonowo-grzybowej.
– Grzyby, rozkładając biomasę mikroglonów wydzielają niezbędny do rozwoju glonów dwutlenek węgla, a glony wytwarzają tlen dla grzybów. W ten sposób powstaje nawóz, który użyźnia glebę – wyjaśnia Hubert Kowalski.
Izabela Świca dodaje, że prace badawcze prowadzone są na symulancie marsjańskiej gleby – to stworzona przez Amerykanów kopia skały pokrywającej Marsa.
Kapsuła Nowego Życia jest jedynym na świecie specjalistycznym urządzeniem. Powstało ze Studenckiego Grantu Rektora i naukowcy z Olsztyna chcą je opatentować. Wyniki badań mogą też pomóc na Ziemi np. w walce z głodem na terenach pustynnych.
Badania olsztyńskich doktorantów zostały rozpoczęte kilka lat temu pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Mirosława Krzemieniewskiego, a obecnie są kontynuowane pod przewodnictwem prof. dr hab. Marcina Dębowskiego. Prace badawcze mają się zakończyć w 2023 roku.