Główna płyta miasta, a także ulica 11 Listopada i rynek przejdą rewitalizację. Efekty zaplanowanych inwestycji mają nawiązywać do bogatej historii tego ponad 800-letniego miasteczka oraz do tradycji bziukania, czyli wydmuchiwania potężnych słupów ognia przez strażaków podczas procesji rezurekcyjnej.
W tym roku w centralnej części rynku staną rzeźby ze specjalnej blachy korten. Będą przedstawiać gotyckie okna oraz bziukaczy wydmuchujących słupy ognia. Monumenty mają mieć około trzech metrów wysokości.
– Oprócz tego na głównym rynku staną dwie altany, a na ich dachach założony zostanie zielony ogród. Wymienione będzie także oświetlenie na ledowe, pojawią się nowe nasadzenia drzew i roślin, które uzupełnią dotychczasową roślinność. Powstanie również nowy deptak z kostki brukowej – informuje Aleksandra Klubińska, burmistrz Koprzywnicy.
Prace rozpoczną się na przełomie maja i czerwca. Będzie to pierwszy z trzech etapów rewitalizacji Koprzywnicy. W kolejnych realizowanych niedaleko urzędu miasta powstanie ogród cysterski nawiązujący do ogrodów, które zakonnicy mieli przy swoich zabudowaniach. Zostanie otoczony murem z palonej cegły i zostanie podzielony na kwatery. Wewnątrz będą nasadzenia tematyczne np. kwiaty, zioła i inne rośliny.
– Kolejna część miasta po rewitalizacji będzie nosić nazwę „Ogród ognia”. Wybudowane alejki będą przypominać płomienie – dodaje burmistrz.
Krzysztof Pitra, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koprzywnicy powiedział, że modernizacja przestrzeni publicznej da kolejne, nowe możliwości na realizację różnych inicjatyw o charakterze artystyczno-kulturalnym, takich jak koncerty czy plenery malarskie.
Będzie to również dobre miejsce do wypoczynku dla turystów oraz rowerzystów korzystających z tras rowerowych.
Autorką projektu rewitalizacyjnego jest Marzena Paleń, dofinansowanie na wykonanie prac pochodzić będzie z Lokalnej Grupy Działania Ziemi Sandomierskiej.