Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podczas mszy w Niedzielę Palmową zaapelował, aby zastanowić się nad prawdziwymi przyczynami niechęci do zmian w Kościele oraz przypadków apostazji, czyli porzucania wiary.
– Łatwo jest szafować słowem tradycja, ale ona musi rosnąć razem z Kościołem. Tradycja to również ewangelizacja. Nie ulega wątpliwości, że do apostazji zachęcają środowiska antyklerykalne. Niektórzy deklarują zamiar oczyszczenia Kościoła, ale najpierw chcieliby zburzyć to, co jest. Pojawiają się też religijni fanatycy, którzy nie budują swoich teorii na nauce Chrystusa, a jedynie dla zapewnienia sobie rozgłosu. Moralizują i dzielą. To jest cała ich misja. Lekarstwem jest nawrócenie – powiedział biskup Nitkiewicz.
Hierarcha zwrócił się też do młodzieży zgromadzonej w katedrze z okazji diecezjalnego zjazdu młodych, aby pozostali przy Kościele i wspierali wspólnotę swoją siłą. Podkreślił, że w młodych ludziach pokłada wielką nadzieję, ponieważ oni nie sprzedają łatwo swoich poglądów.
– One mogą wydawać się radykalne i przerysowane, ale trudno odmówić im świeżości, której my starsi tak bardzo potrzebujemy. Pozostańcie w Kościele i pomóżcie, aby nadal trwał – dodał biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Małgorzata Korczyńska przyszła na mszę z wnukami, dla których własnoręcznie przygotowała wielkanocne palmy. Powiedziała, że jest to ważne religijne święto i zależy jej na podtrzymywaniu tej tradycji.
Przed mszą w katedrze zwycięzcy tegorocznego, diecezjalnego konkursu na najpiękniejszą wielkanocną palmę otrzymali dyplomy i nagrody. Wpłynęły w sumie 63 prace, które zgłaszano drogą elektroniczną. Ksiądz Damian Zieliński, organizator konkursu powiedział, że wszystkie palmy zostały wykonane zgodnie z tradycją. Widać było duże zaangażowanie i włożony trud wykonawców.
Anita Sztuka z parafii Gawłuszowice, jedna z laureatek konkursu powiedziała, że wraz z córką Amelią wykonywała palmę przez tydzień. Wcześniej trzeba było przygotować rośliny oraz zrobić odpowiedni zapas kwiatów z bibuły. Było to czasochłonne. Kwiaty zostały ułożone w różne kompozycje, a jedna z nich ma kształt serca.
Konkurs przeprowadzono w trzech kategoriach. Indywidualnie pierwszą nagrodę zdobyła Amelia Sztuka z parafii Gawłuszowice. W kategorii dla szkół, instytucji oraz parafii, bezkonkurencyjna była palma wykonana przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Gawłuszowicach. Natomiast w kategorii dla wspólnot zwyciężyła palma wielkanocna zrobiona przez Parafialny Zespół Caritas, z parafii Wszystkich Świętych w Czyżowie Szlacheckim.
Z powodu epidemii zarówno w diecezjalnym zjeździe młodych, jak i w rozstrzygnięciu konkursu wzięli udział jedynie przedstawiciele poszczególnych grup.