Jeżówka purpurowa – to ozdobna roślina o niezwykłych właściwościach prozdrowotnych, które warto wykorzystywać zwłaszcza teraz.
Uważana jest za skuteczny naturalny lek na poprawę odporności .
– Pobudza białe krwinki, aby wydzielały większą ilość substancji, które niszczą wirusy. Przy używaniu jeżówki trzeba jednak zachować umiar. Po miesiącu kuracji trzeba ją przerwać na 2,3 tygodnie – powiedziała Iwona Stanek, nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu.
– Roślina pomaga także w wielu innych przypadkach. Sprawdza się w leczeniu zapalenia górnych dróg oddechowych, dróg moczowych i żółciowych, a także w zapaleniu stawów. Pozytywnie wpływa też na skórę, ponieważ aktywuje proces regeneracji komórek i chroni przed powstawaniem zmarszczek. Można ją stosować w leczeniu zapalenia skóry, przy opryszczce, świetnie radzi sobie również z ranami i oparzeniami - dodaje Iwona Stanek.
Jeżówkę bez problemu można zasiać w przydomowym ogrodzie. Ma piękny kwiatostan z wypukłym środkiem, kwitnie od lipca do października.
Dorasta do półtora metra wysokości. Do naparów można wykorzystać też jej korzeń.
Właściwości lecznicze tej rośliny znały już plemiona indiańskie z Ameryki Północnej, wykorzystując ją w leczeniu bólu zębów, kaszlu i przy przeziębieniach. Jeżówkę stosowano nawet przy rzeżączce i odrze. Potem zastąpiły ją antybiotyki.
Stosowanie jeżówki nie jest wskazane dla osób chorujących na stwardnienie rozsiane, schorzenia szpiku kostnego, czy choroby wątroby.