Chór „Kościuszko” działający przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu znalazł się w elitarnym gronie chórów objętych projektem Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Forum działa pod auspicjami ministerstwa kultury.
Jak powiedziała Beata Ryńska, dyrygent chóru – nie każdy może się w tym gronie znaleźć, trzeba mieć osiągnięcia. Wzięto pod uwagę m.in., że chór szkolny występował na imprezach plenerowych w mieście, uświetnił również jedną z uroczystości w Zamku Królewskim, podczas której wręczana była nagroda miasta Sandomierza pn. Bonum Publicum.
Oprócz tego młodzież występuje na wydarzeniach organizowanych w liceum. Chór śpiewa na trzy głosy: sopran, alt i baryton. Ma bogaty repertuar, od pieśni średniowiecznych poprzez muzykę barokową, klasyczną, do współczesnej, łącznie z gospel, a także muzykę ludową. Te ostatnie utwory śpiewane są w różnych aranżacjach kompozytorów młodego pokolenia.
Beata Ryńska dodała, że opieka Narodowego Forum Muzyki daje wiele korzyści. Chór „Kościuszko” będzie uczestniczył w warsztatach prowadzonych przez znanych muzyków, wyznaczy ich prof. Grzegorz Oliwa z Instytutu Muzyki w Rzeszowie, który jest opiekunem regionalnym sandomierskiego chóru. Ponadto odbywać się będą przeglądy i wspólne koncerty chórów biorących udział w projekcie. Dyrygenci uczestniczyli już w warsztatach online przygotowujących do prowadzenia chórów szkolnych.
Jedna z uczennic Patrycja Zdyb powiedziała, że dla niej śpiew w chórze to przede wszystkim przyjemność, ponieważ w trudnych czasach epidemii można mieć chociaż wirtualny kontakt z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach, dzięki czemu interesująco wypełniany jest czas.
Jest to także miłe poczucie, że podczas występów chór reprezentuje całą szkołę. Dawid Baran stwierdził, że z jednej strony śpiewanie w chórze jest dla niego przyjemnością, a z drugiej ma świadomość, że poprzez te zajęcia rozwija się, osiąga coś więcej. Z repertuaru chóru najbardziej podobają mu się pieśni żołnierskie i patriotyczne, ponieważ są miarowe, a ponadto nawiązują do patrona szkoły. Dla Aleksandry Kwietniewskiej próby chóru to odskocznia od codziennych obowiązków i chociaż trzeba na nie poświęcić swój wolny czas po lekcjach, to zawsze robi to z chęcią, ponieważ atmosfera w chórze jest motywująca. Z kolei Gabriela Kolasińska stwierdziła, że chór to spełnienie jej marzeń, zawsze chciała śpiewać w takim zespole.
– Poprzez zajęcia uczymy się systematyczności, pracy nad sobą, rozwijamy cechy charakteru i swoją artystyczną stronę – dodała uczennica.
Obecnie próby chóru z powodu pandemii odbywają się online. Chór „Kościuszko” przygotowuje się do majowego koncertu w Rzeszowie, jest także gotowy do występów okolicznościowych w Sandomierzu, jeżeli tylko pozwolą na to obostrzenia sanitarne.
W chórze śpiewa 38 uczniów.