Powstaje wyjątkowa publikacja o historii siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawichoście. Treści do książki dostarczają mieszkańcy miasta. Historia remizy jest bardzo ciekawa. Powstała w 1910 roku, a wybudowano ją w czynie społecznym.
Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu mówi, że obecnie trwa remont budynku, po którym remiza będzie służyła nie tylko strażakom, ale także jako miejsce, gdzie organizowane będą wydarzenia kulturalne. Władze miasta zwróciły się z prośbą do mieszkańców o udostępnienie materiałów archiwalnych, które zostaną zeskanowane i znajdą się w tej publikacji.
Jak mówi burmistrz, miłym zaskoczeniem było przekazanie przez ludzi kronik z początku i z połowy XX wieku, które bardzo dokładnie dokumentują wydarzenia związane z działalnością straży pożarnej w Zawichoście. Oprócz ręcznie pisanej kroniki, mieszkańcy dostarczyli też archiwalne zdjęcia. Są również rysunki autorstwa regionalisty, Michała Starzyka. Pochodzą z lat 40. i 50. ubiegłego wieku i przedstawiają strażaków w akcji, ich wyposażenie i umundurowanie. W wydawnictwie uwzględniona będzie także społeczno-kulturalna działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawichoście.
Katarzyna Kondziołka mówi, że kiedyś w remizie działał amatorski teatr, który współpracował z Towarzystwem Patriotycznym „Macierz”. W siedzibie druhów wystawiane były przedstawienia o tematyce historyczno-patriotycznej.
Oprócz tego w tym obiekcie podczas I wojny światowej oraz w okresie międzywojennym prowadzone były zbiórki żywności dla osób potrzebujących, a po II wojnie światowej mieściło się tutaj kino.
– Ta remiza zawsze była centrum życia naszego miasta, dlatego zależy nam na pokazaniu tego w tej publikacji – twierdzi burmistrz.
Książka o historii remizy w Zawichoście ukaże się pod koniec kwietnia. Redaktorem jest profesor Tomisław Giergiel z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.