Mija dokładnie 100 lat od przeprowadzenia plebiscytu na Górnym Śląsku. 20 marca 1921 roku mieszkańcy mieli zadecydować, czy sporny teren zostanie przyłączony do Niemiec czy Polski.
– To był niezwykle ważny dzień dla mieszkańców – podkreśla historyk Angelika Blinda z katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej. Z relacji świadków wynika, ze można było wyczuć „wyjątkowość” tego głosowania.
Niestety wynik plebiscytu był dla strony polskiej niekorzystny. ZA przynależnością do Niemiec opowiedziało się 59,6 proc. głosujących, za Polską – 40,4 procent. Po ogłoszeniu wyników plebiscytu Niemcy zażądały pozostawienia całego obszaru plebiscytowego w ich granicach. Wojciech Korfanty miał inną wizję i chciał innego podziału.
Obawiając się zapadnięcia niekorzystnego rozstrzygnięcia, strona polska podjęła decyzję o przystąpieniu do kolejnego, trzeciego powstania śląskiego – wybuchło ono w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Najważniejsze walki toczyły się o Górę św. Anny. Powstańcy opanowali prawie cały obszar plebiscytowy. Walki trwały dwa miesiące.