Wykłady, prelekcje i niezwykle eksponaty. Muzeum Regionalne w Pińczowie będzie propagować wiedzę na temat dawnych zwyczajów i obyczajów z Pińczowa i okolic.
Zaplanowano sześć spotkań, które poprowadzi m.in. Aleksandra Imosa przewodnik świętokrzyski z Muzeum Wsi Kieleckiej. Pierwsze spotkanie już w kwietniu.
Justyna Dziadek z Muzeum Regionalnego w Pińczowie informuje, że będą to cykliczne, comiesięczne spotkania z ludową historią.
– Będziemy opowiadać m.in. o tym, jak dawniej organizowano pogrzeby, śluby, chrzty, o zwyczajach związanych ze świętami Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Święta Trzech Króli – zaznacza.
Dzięki pomocy Muzeum Wsi Kieleckiej w Pińczowie będą prezentowane także niezwykłe eksponaty poświęcone ludowym obrzędom.
– Przede wszystkim chcielibyśmy uświadomić mieszkańcom Ponidzia, jak ważna jest dla nas tradycja i zwyczaje, które może w zmienionej formie, ale przerwały do dziś. Chociażby zwyczaj tworzenia palmy wielkanocnej. To nie jest wymysł XXI wieku. On jest zakorzeniony w historii, tradycji i chcielibyśmy tę wiedzę upowszechnić – dodaje.
Spotkania będą organizowane w murach muzeum. Jeśli sytuacja się nie zmieni wykłady, prelekcję i wystawy będą online.
Na ten cel placówka otrzymała dofinansowanie w ramach programu Narodowe Centrum Kultury w kwocie 11 tys. zł. Spośród 1.846 wniosków, które wpłynęły do tegorocznej edycji programu „EtnoPolska 2021”, wyłoniono 308 beneficjentów. Wśród nich znalazło się Muzeum Regionalne w Pińczowie.