Teatr w każdej szkole – tak o swoich planach mówi Jacek Wołowiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Dziś jego placówka rozpoczęła pilotażowy projekt „Teatr działa”, dzięki któremu te plany mają się ziścić. Instytucja, przy pomocy ekspertów, między innymi twórców szkolnych grup aktorskich oraz profesjonalnych aktorów chce podpowiedzieć nauczycielom, jak stworzyć szkolną scenę i zachęcić uczniów do grania.
Jacek Wołowiec podkreśla, że zajęcia teatralne to tylko z pozoru zabawa, bowiem występy na scenie umożliwią młodym ludziom rozwinięcie kompetencji i umiejętności, które pomogą im w dorosłym życiu.
– Na przykład sztukę publicznego występowania, współpracę w grupie, odwagę. Poza tym są sztuki, które zmuszają do dużego wysiłku fizycznego, a młodzi ludzie potrzebują takiej aktywności – tłumaczy Jacek Wołowiec.
Podczas dzisiejszej konferencji online zostały przedstawione założenia pilotażowego programu. Zainteresowani mogli spotkać się też z ekspertami, na przykład profesor Anną Kramarczyk, pedagogiem i aktorką od lat związaną z Wrocławskim Teatrem Lalek.
Nauczyciele, którzy przystąpią do projektu sami przygotują i wystawią sztukę. Jacek Wołowiec informuje, że dzięki temu w praktyce dowiedzą się, czego uczyć młodych aktorów ze swojej szkoły.
– Chcemy zaoferować nauczycielom ponad 90 godzin szkoleniowych, gdzie będą mieli zajęcia na scenie teatralnej, będą tam zapoznawać się na przykład z tajnikami scenografii – mówi dyrektor ŚCDN.
Projekt jest możliwy dzięki wsparciu finansowemu marszałka województwa. Dzięki temu do szkół, których nauczyciele wezmą udział w pilotażu trafią pieniądze na zakup rekwizytów scenicznych, czy oświetlenia. Placówki mogą dostać na ten cel do 1,5 tys. zł.
Jacek Wołowiec ma nadzieję, że jeżeli uda się opanować pandemię, to szkolne teatry rozpoczną działanie od września. W przyszłości planowane są przeglądy spektakli przygotowanych przez uczniów.