Rozpoczął się okres godowy ptaków, który dla miłośników przyrody jest jednym z najciekawszych momentów w roku. Samce ptaków eksponują swoje atuty w postaci kolorowych piór czy śpiewu, aby dobrać się w pary. Ten wyjątkowy czas w przyrodzie można obserwować niemal wszędzie, jednak warto w tym celu wybrać się poza miasto.
Andrzej Bartczak codziennie obserwuje ptaki w rezerwacie Krzemionki. Jak mówi, w okresie godowym o wiele łatwiej wypatrzeć dzięcioła czarnego, który skupiony jest na imponowaniu przyszłej partnerce.
– Bardzo cichy i szybki, ale teraz ma okres godowy i jest tak zapatrzony w swój śpiew i specyficzne stukanie w drzewo dla samiczki, że łatwiej go dostrzec – mówi fotograf ptaków.
W okresie godowym specyficznie zachowuje się dzięcioł duży, którego już łatwiej spotkać w ciągu roku. O tej porze, aby zwabić samiczkę, musi jak najgłośniej stukać, nie tylko w drzewo. W Krzemionkach służy mu do tego rynna budynku administracji, ale te ptaki lubią też stukać w elewację domów, ponieważ wbrew pozorom, dźwięk także bardzo dobrze roznosi się po terenie.
Niektóre ptaki popisują się budową gniazd, m.in. w rezerwacie tworzy je kowalik. Znajduje dziuplę, której otwór dodatkowo zalepia gliną. Wszystko po to, aby mogła zmieścić się tam jedynie samiczka, żaden inny ptak. W pary podobierały się, zwykle przebywające w dużych grupach, raniuszki oraz sikorki i wróble.
Wyjątkowego śpiewu ptaków można posłuchać na trasie między Krzemionkami a Bałtowem. Wprawne ucho wychwyci z daleka niosący się odgłos żurawi, które kilka lat temu upodobały sobie do lęgu tamtejsze łąki.
Wkrótce na teren rezerwatu na czas lęgów przylecą kopciuszki i makolągwy.