Kule do muszkietów, historyczne i współczesne monety, guziki wojskowe i przedmioty codziennego użytku znaleźli pasjonaci historii przeszukując teren Parku Saskiego w Sandomierzu.
Dzisiaj członkowie Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej działającej przy Stowarzyszeniu Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa” badali teren przy pomocy wykrywaczy metali. Jak powiedział prezes stowarzyszenia Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz, z dotychczas wydobytych przedmiotów najcenniejsze są kule muszkietowe. Znalezisko potwierdza, że w 1809 roku toczyły się tutaj działania wojenne polegające na obronie Sandomierza przed wojskami austriackimi. Na terenie obecnego parku miejskiego, od strony Bramy Opatowskiej była reduta stąd pozostałości militariów.
Poszukiwacze znaleźli także wiele monet. Wśród nich egzemplarze z XVI i XVII wieku, w tym zbiór tzw. boratynek, czyli miedzianych pieniędzy z czasów Jana Kazimierza.
Spod ziemi wydobyto także m.in. guzik z munduru armii pruskiej, bardzo rzadki na tym terenie. Oprócz tego poszukiwacze natknęli się na srebrny kawałek widelca, pozłacaną broszkę i gwizdek oficera armii carskiej pochodzący z czasów zaborów.
– Park naprawdę nas zaskakuje. Każdy z tych przedmiotów jest cenny, ponieważ po przebadaniu przez archeologów może się okazać, że jest czym wyjątkowym, wręcz unikatowym – dodał Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz.
Jednym z członków stowarzyszenia „Szansa” jest Piotr Chojnacki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Sandomierza, który jest bardzo zadowolony z dotychczasowych efektów prac poszukiwawczych na terenie parku miejskiego.
– Wykorzystany został odpowiedni moment, ponieważ park jest w trakcie rewitalizacji, po wywiezieniu zbędnej ziemi część historii w niej ukryta przepadnie, a tak zachowujemy to dla przyszłych pokoleń. Teraz specjaliści stwierdzą, co tak naprawdę znaleźliśmy i jaki kontekst historyczny wynika z tych znalezisk – dodał wiceprzewodniczący.
Wszystkie znalezione przedmioty są oczyszczane i opisywane. Trafią do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Po przebadaniu najbardziej wartościowe można będzie oglądać w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, izbach regionalnych i innych tego typu miejscach kultywujących historię.
Park Saski w Sandomierzu powstał w drugiej połowie XIX wieku. Członkowie Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej przebadali go do tej pory w 60 proc. Niewykluczone, że prace będą kontynuowane za tydzień.