Krajowe eliminacje do międzynarodowego konkursu WorldSkills odbędą się w Lublinie. Celem wydarzenia jest promowanie umiejętności zawodowych i wyłonienie mistrzów tak zwanych zawodów przyszłości.
– Eliminacje odbędą się w pięciu dziedzinach: robotyka mobilna, cyberbezpieczeństwo, mechatronika, przemysł 4.0 i chmura obliczeniowa – wylicza dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji dr Paweł Poszytek.
– Będą stanowiska do tych zawodów zorganizowane w takim kształcie, jak to się odbywa na zawodach europejskich i światowych. To są bardzo wymagające zawody, które trwają przez trzy dni. Zawodnik dowiaduje się od razu pierwszego dnia, jakie ma zadania. Nie wie tego wcześniej. Przez długie godziny dziennie musi realizować te zadania, a więc wykazać się wszelkimi umiejętnościami w danej branży, ale także zaplanować sobie to wykonanie w czasie. Nie wszyscy zawodnicy są w stanie zmieścić się w ramach czasowych, mimo że bardzo często są to zawodnicy wyselekcjonowani – dodaje.
– Bardzo się cieszę, że tu w Lublinie w 5 dziedzinach nowoczesnych technologii odbędą się eliminacje do czegoś, co jest niezwykle popularne na świecie, a tę popularność zyskuje również w Polsce – podkreśla minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
– To eliminacje do olimpiady, która odbędzie się w Szanghaju. Jest to olimpiada, o którą kraje na całym świecie zawsze się biją, bo jest niezwykle ważna z punktu widzenia promocji i rozwoju szkolnictwa zawodowego i nowoczesnych zawodów przyszłości – twierdzi.
– Jesteśmy dopiero na początku drogi – zaznacza marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.
– Takie wydarzenia, jak WordSkills, będą przybliżać nasze województwo do województw już lepiej rozwiniętych. Organizacja takiego przedsięwzięcia świadczy o tym, że w Lubelskiem potrafimy robić takie rzeczy. „Skills” po angielsku to umiejętności. To jest olimpiada o umiejętnościach, a przede wszystkim o praktycznej nauce zawodu. Są zawody przyszłości, czyli robotyka, mechatronika, cyberbezpieczeństwo. To wszystko daje nam obraz współczesnego społeczeństwa, które musi być wykształcone i iść z duchem zmian technologicznych – dodaje.
– Zawody są bardzo wymagające – podkreśla dr Paweł Poszytek.
– Większość ekip przyjeżdża z taką obsługą jak na normalnych olimpiadach sportowych: z psychologami, masażystami, trenerami i obsługą medyczną. My będziemy się starali w jakiejś mierze odtworzyć tę atmosferę w trakcie eliminacji krajowych tak, żeby zawodnicy wiedzieli, co ich czeka na zawodach europejskich i światowych. Nasi eksperci i jurorzy w tych branżach zaczęli już mocno awansować w strukturze WorldSkillsowej. Bardzo dobrze znają wszystkie procedury i wymogi, a więc są w stanie stworzyć polskim zawodnikom bardzo przybliżone warunki – mówi.
– Myślę, że rozwój technologiczny i informatyczny świata, Europy i Polski jest tak ogromny i postępuje tak szybko, że w zawodach przyszłości musimy kształcić jak najwięcej młodzieży – mówi Przemysław Czarnek.
– Tego rodzaju wydarzenia, jak eliminacje do mistrzostw świata WorldSkills, na pewno służą promocji nowoczesnych zawodów. Forma całego systemu edukacji była obliczona również na zwiększenie atrakcyjności szkolnictwa zawodowego. Widzimy tego pierwsze efekty, bo w 2020 roku 56 procent absolwentów szkół podstawowych wybrało szkolnictwo zawodowe. Nastąpiło odwrócenie pewnego trendu. Młodzi rozumieją, że to ich przyszłość, która będzie im również dawała możliwość godnego utrzymania się dodaje minister.
Wydarzenie rozpocznie się 2 czerwca w Lublinie. Eliminacje wyłonią reprezentantów Polski na zawody WorldSkills w Szanghaju w 2022 roku.