Ławeczka będzie przypominać o związkach pisarza i poety z tym miastem. Jej pomysłodawcami są Rita Kłeczek i zmarły niedawno Andrzej Marzec z Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Sandomierskiej.
Jak powiedziała Katarzyna Batko, dyrektor LOT, były już pierwsze rozmowy na temat ławeczki ze znanym rzeźbiarzem Adamem Myjakiem, który przygotuje projekt. Jej zdaniem, nie może tam zabraknąć postaci Jarosława Iwaszkiewicza, a także fragmentów jego wierszy, czy książek nawiązujących do Sandomierza.
– Mam nadzieję, że ta ławeczka będzie taka, że każdy z przyjemnością przyjdzie do tego miejsca, usiądzie, pomyśli, popatrzy na zakole Wisły – dodała Katarzyna Batko.
Jerzy Krzemiński, były dyrektor nieistniejącego już Muzeum Literatury im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sandomierzu przyznał, że bogate i różnorodne związki pisarza z miastem są warte tego, aby je upamiętnić. Iwaszkiewicz, poza Wiesławem Myśliwskim i Stefanem Żeromskim, jest najważniejszym pisarzem, który rozsławił Sandomierz poprzez swoją twórczość i umieścił trwale w literaturze – dodał Jerzy Krzemiński.
Jarosław Iwaszkiewicz przez wiele lat przyjeżdżał do Sandomierza, gdzie wypoczywał i tworzył. To zaczęło się w latach 20. ubiegłego wieku, z przerwą na okres wojny, a potem w latach 60. i 70. były to coroczne pobyty w Sandomierzu, tylko z niewielkimi przerwami. W tym mieście powstało m.in. opowiadanie z wyraźnym krajobrazem Sandomierza pt. „Zygfryd” oraz „Tatarak”, w którym, choć nie ma wprost odniesienia do Sandomierza, to jednak opisywane pejzaże i klimat miejsca wskazują na to miasto. W Sandomierzu Iwaszkiewicz napisał m.in. fragmenty książek: „Lato w Nohant” oraz „Sława i chwała”. O Sandomierzu są częste wzmianki w jego „Dziennikach”, a w tomiku wierszy pt. „Ciemne ścieżki” większość utworów jest o tym mieście. Pisarz przyjeżdżając do Sandomierza przeważnie mieszkał w domu za katedrą.
Ławeczka, której ma być patronem stanie przy ulicy Staromiejskiej, niedaleko kościoła św. Jakuba. To miejsce było jednym z ulubionych. Zaproponowała je Marzena Martyńska, sekretarz oddziału PTTK w Sandomierzu. Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Sandomierskiej wystąpi niebawem do władz miasta oraz do miejskiego konserwatora zabytków o zgodę na postawienie ławeczki.