– Szkoła Podstawowa w Kozłowie powinna natychmiast zmienić nazwę, ponieważ w oczywisty sposób propaguje ustrój komunistyczny – stwierdził Leszek Bukowski z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Przypomnijmy, instytucja badała sprawę imienia szkoły, która zgodnie z dokumentami nosi imię komendanta głównego milicji obywatelskiej Franciszka Jóźwiaka pseudonim „Witold”. Jak poinformował Leszek Bukowski, z przeanalizowanych przez historyków dokumentów wynika, że placówka nadal nosi imię bardzo wysokiego funkcjonariusza komunistycznego urzędu bezpieczeństwa. Jak dodaje, nie istnieje żadne pismo potwierdzające, iż podjęta została uchwała znosząca imię niechlubnego patrona, nawet po 2016 roku, gdy w życie weszła ustawa dekomunizacyjna. W związku z tym nazwa powinna zostać usunięta, ze względu na to, że w sposób oczywisty propaguje ustrój komunistyczny – podkreślił Leszek Bukowski.
Jak tłumaczy, gdy samorządy w 1996 roku przejmowały szkoły ówczesna Rada Miejska Gminy Małogoszcz przejęła placówkę w Kozłowie bez patrona. I taka nazwa funkcjonuje od 25 lat. Co nie oznacza, że patron nie istnieje.
Według opinii IPN zgodnie z ustawą dekomunizacyjną gmina Małogoszcz powinna jak najszybciej podjąć uchwałę znoszącą imię niechlubnego patrona. Opinia IPN przesyłana została również do wojewody świętokrzyskiego, jako organu nadzorczego.
Jak informuje Mariusz Piotrowski, burmistrz Małogoszcza, opinia IPN w sprawie szkoły w Kozłowie już dotarła do gminy.
– Teraz gmina czeka na opinię i dalsze zalecanie od wojewody. Jeżeli z zaleceń będzie wynikało, że w tym przypadku organem uprawnionym do zmiany nazwy szkoły jest gmina Małogoszcz na pewno niezwłocznie to zrobimy. Ważne jest to, aby tę sprawę wyjaśnić raz na zawsze – podkreślił burmistrz Piotrowski.
Szkoła w Kozłowie działa od 1918 roku.