Rośnie szansa, że już za cztery lata w pałacyku przy ulicy Jana Pawła II w Kielcach zostanie otwarte muzeum poświęcone twórczości Stefana Żeromskiego – jedyne takie w Polsce. Data nie jest przypadkowa, bo to setna rocznica śmierci wybitnego pisarza, a Muzeum Narodowe jest w tej chwili bliskie pozyskania pieniędzy na przyszłą siedzibę muzeum.
Dzieli je ulica, ale łączy historia. W neorenesansowym dworku przy dzisiejszej ulicy Jana Pawła II, jeszcze do niedawna siedzibie firmy ubezpieczeniowej, w XIX wieku mieszkali dyrektorzy gimnazjum, które mieściło się naprzeciw, a w owym gimnazjum uczył się Stefan Żeromski.
Muzeum Narodowe w Kielcach odkupiło zabytkowy budynek w 2018 roku. Ma tu powstać Muzeum im. Stefana Żeromskiego.
Aby tak się stało, potrzebny jest remont budynku. Muzeum czeka na rozstrzygnięcie konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z którego chce otrzymać środki potrzebne do stworzenia dokumentacji projektowej.
– Rozbudowa Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego to jeden z naszych najważniejszych projektów. Mamy też plany merytoryczne na ten odział – mówi profesor Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.
Przyszła placówka ma mieć powierzchnię większą od dotychczasowego Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego o 400 metrów kwadratowych, co stwarza zupełnie nowe możliwości wystawiennicze i edukacyjne. Na kompleksowy remont dworku potrzebne jest 12 mln zł.
– Należy wykonać m.in. prace odwodnieniowe, konstrukcyjne, konserwatorsko-budowalne – wylicza Magdalena Klamka, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego.
Środki mają być też przeznaczone na wyposażenie ekspozycji stałej. – Tu sprawa jest nieco skomplikowana, bo po Stefanie Żeromskim nie zostało zbyt wiele pamiątek – mówi Sylwia Zacharz.
Dokumentacja potrzebna do wykonania remontu powinna być gotowa w tym roku. Muzealnicy twierdzą, że są determinowani, by w setną rocznicę śmierci Stefana Żeromskiego, w 2025 roku, otwarto pierwsze w Polsce muzeum poświęcone w całości życiu i twórczości pisarza – jednego z najwybitniejszych w naszej historii.