Gdynia, jako pierwsze miasto w Polsce, przystąpiło we wtorek do porozumienia Green City Accord, zainicjowanego w październiku 2020 r. przez Komisję Europejską. Inicjatywa zrzesza europejskie samorządy zaangażowane w troskę o jakość środowiska.
– To agenda obejmująca pięć ważnych obszarów: jakość powietrza, jakość i wydajność wody, ograniczenie hałasu, działania na rzecz zwiększenia bioróżnorodności w miastach oraz promocja gospodarki o obiegu zamkniętym – powiedział prezydent Gdyni Wojciech Szczurek w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej miasta.
Jak wyjaśnił, w każdej z tych pięciu dziedzin miasta tworzące Green City Accord będą podejmować wyzwania, które będą realizować przez najbliższych dziesięć lat.
WSPÓŁPRACA I DOŚWIADCZENIA
– To z jednej strony możliwość porównania swoich doświadczeń z najlepszymi europejskimi samorządami, troszczącymi się o jakość środowiska, a z drugiej strony bez wątpienia motywacja do tego, by Gdynia była jeszcze bardziej zielonym, przyjaznym miastem o czystym środowisku – zaznaczył Wojciech Szczurek.
Gdynia jest pierwszym samorządem w Polsce, które dołączyło do Green City Accord oraz 25. miastem z obszaru całej Europy. Wcześniej do tej inicjatywy przystąpiły m.in. stolica Norwegii Oslo, Lille (Francja), Saragossa (Hiszpania), Braga (Portugalia) oraz fińskie Lahti, Turku i Helsinki.
KOLEJNY KROK W STRONĘ EKOLOGII
Członkostwo Gdyni w Green City Accord stwarza też nowe możliwości finansowania „zielonych” inwestycji i dostęp do przydatnej, związanej z nimi wiedzy technicznej.
Przyjazne środowisku inicjatywy są już obecne w Gdyni. W mieście funkcjonują m.in. ogrody deszczowe, realizowane są też duże inwestycje związane z retencją i odprowadzaniem wód opadowych (Potok Wiczliński) czy tworzeniem nowych miejsc do rekreacji na łonie natury (Park Centralny, KLIMATyczne Centrum).