Wystawa, wykłady i film upamiętniający tragiczne wojenne wydarzenia w jednej ze świętokrzyskich miejscowości – tak zapowiada się tegoroczny Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych w Chmielniku.
W obchody, jak co roku, włącza się Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl. Za każdym razem przybliżane są historie z innej części województwa świętokrzyskiego. W tym roku przypomniana zostanie historia miejscowości Suskrajowice, gdzie Niemcy zamordowali Żydówki oraz ich dzieci. Świętokrzyski Sztetl przygotował film na ten temat – zapowiada kierownik instytucji Agnieszka Dziarmaga.
– „Zapomniana zbrodnia w Suskrajowicach” to film, który powstał na podstawie tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w 1943 lub 1944 roku i zawiera relacje mieszkańców miejscowości. Wypowiada się m.in. 87-letni Zdzisław Garncarz. W zbrodni popełnionej wówczas przez Niemców zginął jego szkolny kolega – mówi Agnieszka Dziarmaga. Dodaje, że grupa Polaków przygotowała w tej miejscowości tablicę upamiętniającą ofiary tragedii, gdzie mieszkańcy zapalają znicze.
Będą także wykłady. Dr Karolina Trzeskowska-Kubasik z IPN-u opowie o swoich badaniach na temat ratowania Żydów w okresie II wojny światowej w powiecie buskim. Natomiast prof. Jerzy Gapys, dyrektor Instytutu Historii UJK opowie o zaangażowaniu ziemiaństwa w ratowanie ludności żydowskiej.
W Świętokrzyskim Sztetlu do połowy kwietnia będzie można też oglądać wystawę „Jestem stąd. Polska wielu narodów”.
– W sposób wyczerpujący opowiada o 15 mniejszościach narodowych i etnicznych, które żyją na terenie Polski. Są tam ciekawe relacje świadków, którzy opowiadają jak to jest żyć w dwóch kulturach i jakie dylematy rodzi posiadanie podwójnej tożsamości – zapowiada Agnieszka Dziarmaga. Dodaje, że ośrodek zaproponuje uczniom warsztaty online na bazie wystawy.
Spotkanie z okazji Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych odbędzie się w Świętokrzyskim Sztetlu w Chmielniku w czwartek, 4 marca. Ze względu na ograniczenia epidemiczne, chętni do udziału powinni wcześniej zadzwonić i zgłosić się. Pozostali będą mogli śledzić transmisję spotkania na stronie internetowej instytucji. Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych jest obchodzony 6 marca.
W województwie świętokrzyskim medalem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata odznaczono ok 280 osób. Historii niektórych z nich można posłuchać w archiwalnej audycji Radia Kielce poświęconej Polakom z naszego regionu, którzy pomagali Żydom podczas wojny. Audycje są dostępne na stronie: www.polacyratujacyzydow.com.pl.