Pochodzący z Kowali pod Kielcami arcybiskup Tadeusz Wojda, dotychczasowy metropolita białostocki, został mianowany przez papieża Franciszka arcybiskupem metropolitą gdańskim – poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski i nuncjatura apostolska w Polsce.
Biskup kielecki Jan Piotrowski cieszy się, że pochodzący z diecezji kieleckiej kapłan będzie metropolitą gdańskim. Zaznacza, że to wielkie wyzwanie. I dodaje, że zna abp Tadeusza Wojdę od wielu lat.
– Ma bardzo ciepłą osobowość. Nasze koleżeństwo kapłańskie trwa od 30 lat. Poznaliśmy się, gdy zaczął pracę w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Przez kolejne lata, gdy byłem w strukturach Papieskich Dzieł Misyjnych i Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów miałem okazję wielokrotnie się z nim spotykać. Dziś, rozmawiając chwilę z biskupem Marianem Florczykiem, ucieszyliśmy się z tej nominacji – dodał biskup Jan Piotrowski.
Archidiecezja gdańska nie miała metropolity od 13 sierpnia, gdy papież Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Duchowny skończył 75 lat osiągając wiek emerytalny.
Ksiądz Jan Oleszko, wicerektor wspólnoty pallotynów na Karczówce w Kielcach, podkreśla, że cała kielecka wspólnota ucieszyła się, iż pochodzący stąd pallotyn będzie metropolitą gdańskim. Dodaje, że to dla arcybiskupa Wojdy wyróżnienie, ale i wyzwanie.
– W obecnych czasach pełnienie posługi biskupa jest wyjątkowo trudne i wymagające, ale jest to z pewnością docenienie jego postawy w Białymstoku, a także wcześniej, podczas pracy w Stolicy Apostolskiej, że można na niego liczyć. Wprowadza zasady dialogu, przejrzystości i daje poczucie bezpieczeństwa – mówi.
Ksiądz Jan Oleszko dodaje, że arcybiskup Tadeusz Wojda dotąd chętnie odwiedzał rodzinne strony, w tym także klasztor na Karczówce.
– Przyjeżdża do nas w wakacje, podczas odpoczynku. Są tu też jego koledzy, nasi współbracia, w tym rektor ksiądz Tomasz Pławny, który przyjaźni się też z rodziną arcybiskupa Wojdy – opowiada ksiądz Oleszko.
ARCYBISKUP TADEUSZ WOJDA
Urodził się 29 stycznia 1957 roku w Kowali na Kielecczyźnie, w rodzinie wielodzietnej. Jego młodszy brat jest księdzem, tak jak on w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego (pallotyni), a starsza siostra jest w Zgromadzeniu Sióstr Elżbietanek Cieszyńskich. W 1976 r. wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów). Studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie k. Warszawy. Ukończył również studia z teologii fundamentalnej na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1982 r. przyjął święcenia diakonatu w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego, a 8 maja 1983 r. święcenia kapłańskie w tymże zgromadzeniu. Po święceniach przez kilka miesięcy pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Warszawie, a następnie był współpracownikiem pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego w Ząbkach. W maju 1984 r. decyzją Rady Prowincjalnej został skierowany na studia misjologii do Rzymu na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, które ukończył doktoratem z misjologii w 1989 r. W 1990 r. rozpoczął pracę w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, gdzie od 2007 r. był kierownikiem biura, a w 2012 r. został mianowany przez papieża podsekretarzem. Ponadto od 1991 r. jest kapelanem Wspólnoty Sióstr Boromeuszek w Rzymie, a od 1996 r. kapelanem Centrum Edukacji Fizycznej dla Niepełnosprawnych Czerwonego Krzyża Włoskiego. 12 kwietnia 2017 r. papież Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim. Abp Wojda jest członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej i komisji misyjnej Konferencji Episkopatu Polski. Jak podaje biuro prasowe KEP, Wojda jest autorem licznych artykułów i rozpraw naukowych z zakresu misjologii.