Rozpoczęły się zapisy do szkół wchodzących w skład Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Rodzicom i uczniom w dokonaniu wyboru właściwej szkoły i instrumentu mogą pomóc konsultacje, które w kolejne soboty marca, będą się odbywać w tej placówce.
Artur Jaroń, dyrektor szkoły wyjaśnia, że spotkania będą połączone z minikoncertami uczniów.
– Będą miały charakter otwartej prezentacji, czyli nauczyciele będą opowiadać o instrumentach i je prezentować. Z doświadczenia wiem, że dzieci interesują się tymi instrumentami i chętnie uczą się grać na tych, które rzeczywiście przypadną im do gustu, a to jest dobra okazja, by mogły się przekonać, co je interesuje – wyjaśnia.
Pierwsze spotkanie już w najbliższą sobotę, 6 marca. Będzie dotyczyło instrumentów dętych drewnianych, blaszanych i perkusji. Bogusław Olczyk – kierownik sekcji instrumentów perkusyjnych, dętych blaszanych, orkiestr i chórów w kieleckiej szkole muzycznej mówi, że będzie to okazja do rozwiania wielu wątpliwości, na przykład tych, dotyczących najlepszego wieku, w jakim dziecko powinno rozpocząć naukę gry na instrumencie.
– Dzieci mogą się uczyć już praktycznie od szóstego roku życia, ponieważ standardy światowe przewidują taką możliwość. Był pewien czas, gdy wręcz zabraniano nauki tym najmłodszym ze względu na rozwój żuchwy i zębów. Te standardy się zmieniły. Poza tym im dziecko wcześniej zacznie naukę, tym ona szybciej procentuje – tłumaczy.
– Pomagają w tym także same instrumenty – dodaje Jarosław Wanecki, kierownik sekcji instrumentów drewnianych. – Obecnie, właściwie wszystkie instrumenty, nawet te wielkogabarytowe, mają już swoje miniaturowe odpowiedniki, które umożliwiają naukę gry najmłodszym. Na przykład flet to dość długi instrument, a dla dzieci jest specjalnie zmodyfikowana główka fletu, co skraca instrument. Jest on dostosowany do warunków fizycznych dziecka – zaznacza.
W kolejne soboty będzie można poznać instrumenty klawiszowe i smyczkowe. Będzie także spotkanie dla dzieci i młodzieży, zainteresowanej grą na gitarze. Udział w konsultacjach jest bezpłatny. Trzeba tylko wcześniej się zapisać. Rejestracja jest prowadzona pod numerem telefonu: 41-342-60-17. Szczegółowe informacje można znaleźć na internetowej stronie placówki.
Zapisy do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych rozpoczęły się 1 marca. Do szkół pierwszego stopnia będą trwać do 1 kwietnia, a do drugiego stopnia – do 4 czerwca. W dniach 15-20 kwietnia odbędzie się badanie przydatności do klasy pierwszej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. i Państwowej Szkoły Muzycznej I st. Natomiast egzaminy wstępne do klas pierwszych tych szkół, ale drugiego stopnia, odbędą się w dniach 14-19 czerwca. Artur Jaroń podkreśla, że oferta edukacyjna kieleckiej szkoły jest szeroka, jeśli chodzi o wybór instrumentów. Zajęcia prowadzi kadra zróżnicowana wiekowo, ale z sukcesami na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.
– Szkoła na przestrzeni 75 lat istnienia może się pochwalić naprawdę wybitnymi wychowankami. Jest wśród nich chociażby cała plejada znakomitych śpiewaków, którzy skończyli naszą szkołę. Panie w większości wróciły jako pedagodzy. To, między innymi, Roma Owsińska, Renata Drozd, Marzena Trzebińska. Są koncertującymi artystkami, i uczą w klasie śpiewu. Ale w gronie absolwentów mamy też takich wybitnych pianistów, jak Włodek Pawlik, Artur Dutkiewicz czy chociażby z młodego pokolenia, Kamil Pacholec – wymienia.
Dyrektor zaznacza, że szkoła muzyczna to dobre miejsce do nauki nie tylko dla przyszłych filharmoników.
– Badania wielokrotnie prowadzone przez naukowców pokazały, że osoby grające na instrumentach rozwijają się zdecydowanie szybciej niż ich rówieśnicy. Później, w życiu dorosłym, nawet jeśli ktoś już nie kontynuuje kariery muzyka, doskonale radzi sobie jako lekarz, informatyk, czyli w skomplikowanych zawodach, gdzie jest wymagana inteligencja i błyskotliwość umysłu. Grając na instrumencie, trzeba mieć podzielność uwagi, ćwiczenie pamięci, ćwiczenie psychofizyczne, no i odporność emocjonalną, którą trzeba pokazać podczas prezentacji publicznej – podkreśla dyrektor.