W kolejnych małych miejscowościach w województwie świętokrzyskim może powstać wodociąg i kanalizacja. Chodzi o tereny o mniejszej gęstości zaludnienia, nieobjęte dużymi projektami, do których trafia większość unijnych dotacji.
Dotąd z ogólnopolskiego programu gospodarki wodno-ściekowej poza aglomeracjami ujętymi w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych skorzystało kilkanaście gmin z województwa świętokrzyskiego. Łącznie otrzymały ponad 25 mln złotych dotacji.
Na etapie przetargów udało się zaoszczędzić niemal 15 mln złotych, z których mogą skorzystać kolejne gminy – informuje Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
– Z tego programu można realizować budowę nowych oczyszczalni ścieków, rozbudowę istniejących, budowę kanalizacji wodno-ściekowych, a także oczyszczalni przydomowych, sieci wodociągowych, przyłączy, więc jest to bardzo szeroki program – przekonuje.
Wiceminister Anna Krupka podkreśliła, że to bardzo ważny program dla województwa świętokrzyskiego.
– Mamy wiele terenów wiejskich o niskim stopniu zaludnienia i właśnie dla nich są dodatkowe pieniądze na budowę choćby przydomowych oczyszczalni ścieków i innych elementów gospodarki wodno-ściekowej – mówiła.
Poseł Bartłomiej Dorywalski zaznaczył, że pieniędzy na takie działania jest coraz mniej, bo Unia Europejska uważa, że wszystkie miejscowości powinny już mieć wodociągi i kanalizację.
– Patrząc z perspektywy możliwości pozyskania pieniędzy na ten cel, szansa którą daje obecnie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach jest wręcz niebywała. Nie ma takich środków w województwie, nie wiem, czy są gdzieś na terenie kraju. Dlatego tak bardzo chciałbym zachęcić wszystkie samorządy niemające wodociągu i kanalizacji do ubiegania się o pieniądze na ten cel z funduszu – apelował.
Poseł Andrzej Kryj dodał, że posłuży to znacznej poprawie warunków życia mieszkańców małych wsi, w których dotąd nie ma sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Przypomniał, że niedawno taką umowę dla miejscowości Okół podpisała gmina Bałtów.
Z kolei senator Krzysztof Słoń zauważył, że dzięki temu programowi z terenów mało zurbanizowanych mogą zniknąć szamba.
– To niewątpliwie korzystna zmiana dla przyrody – dodał senator.
Gminy, które chcą skorzystać z pożyczki na budowę wodociągu i kanalizacji mogą zgłaszać wnioski do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do końca marca. Pożyczka może zostać umorzona do 50 proc., w zależności od zamożności gminy. Zamożniejsze gminy otrzymują umorzenie w wysokości 30 proc.