To jedno z najbardziej znanych ziół. Ma nie tylko wspaniały aromat i smak, ale i wiele właściwości leczniczych. Dawniej dodawane do gotujących się ziemniaków, dziś stosowane przy dolegliwościach układu pokarmowego. To mięta.
Jak mówi Kazimiera Chłoń z Koła Gospodyń Wiejskich w Drożejowicach, roślina ta ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Stosowana jest w ziołolecznictwie, ale i do celów kulinarnych jako odświeżająca i orzeźwiająca przyprawa.
– Herbatka miętowa wspomaga trawienie i przeciwdziała wzdęciom. Przeciwdziała nudnościom i wymiotom, dlatego warto ją przygotować do termosu, by zabrać ją w podróż. Mentol zawarty w olejku z miętą rozszerza oskrzela i tchawicę ułatwiając oddychanie i odkrztuszanie wydzieliny śluzowej. Wąchanie mięty pomaga odetkać nos – zaznacza.
Kazimiera Chłoń dodaje, że świeżo posiekane liście dodaje się do twarogu, pierogów napojów, deserów. Niektórzy dodają liście mięty do gotujących się ziemniaków dla uzyskania specyficznego smaku.
– Nasze prababcie liście mięty wrzucały do mleka, aby zapobiec jego ważeniu się. Olejek miętowy należy do środków odstraszających owady. Działa lepiej niż środki chemiczne. Działania jego utrzymuje się przez około trzy godziny. Naparem z ziela mięty przemywa się również zainfekowane rany. Ziele dodaje się też do paszy przy braku apetytu u zwierząt, niewłaściwym trawieniu albo jako środek wiatropędny, przeciwskurczowy i uspokajający – zaznacza.
Świeże liście przykłada się też na czoło przy bólu głowy. Liście mięty bywają przykładane na piersi kobiet dla wstrzymania laktacji.
Mięta to jedna z najstarszych roślin leczniczych świata. Znana jako lek w medycynie chińskiej, wykorzystywana była przy balsamowaniu zwłok przez Egipcjan.