Uroczystości z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się przy pomniku Armii Krajowej na Skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach.
– Ten symboliczny moment złożenia kwiatów sprawia, że pamiętamy o tych, którzy mieli zostać zapomniani – podkreślił wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak.
– Oni nie tylko zostali skazani na karę śmierci, ale przede wszystkim na karę zapomnienia i tym momentem, kiedy jesteśmy tutaj i składamy im cześć, oddajemy im hołd. To, co miało być ich udziałem, to wieczne zapomnienie i wieczna hańba, komunistom się nie udało – zaznaczył.
Senator Krzysztof Słoń porównał sobotni dzień do świętokrzyskiej drogi krzyżowej.
– Przeszli ją bohaterowie tamtych czasów, zaszczuci, poszukiwani przez sowieckich bandziorów, przetrzymywani w więzieniu na Zamkowej, gdzie byli torturowani, a później wrzucani do bezimiennych dołów w podkieleckim Zgórsku, czy na cmentarzu na Piaskach – mówił.
Parlamentarzysta dodał, że to wyjątkowy dzień, kiedy nasze pokolenie powinno pamiętać o tych, dla których przysięga na wierność Ojczyźnie, była czymś najważniejszym w życiu.
– Oni nie wahali się oddać życia, po to, aby również nasze pokolenie mogło z tej wolności korzystać. Winni jesteśmy im, aby na grobie każdego z nich, bo wierzę, że ich kości odnajdziemy, postawić krzyż, wpisać ich imię i nazwisko, pomodlić się za nich, bo to prawdziwi bohaterowie, którym naszą dzisiejszą niepodległość i wolność zawdzięczamy – podkreślił senator Krzysztof Słoń.
Wcześniej uroczystości odbyły się w podkieleckim Zgórsku. To właśnie tam zostali zamordowani i pogrzebani żołnierze podziemia antykomunistycznego. Przed krzyżem upamiętniającym ofiary esbeckich egzekucji zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Zabrzmiała też salwa honorowa.
Na koniec sobotnich obchodów uczestnicy przenieśli się na cmentarz na kieleckich Piaskach, gdzie również zostały złożone kwiaty. Znajduje się tam tzw. „łączka”, na której potajemnie zakopywano zwłoki pomordowanych więźniów.
W uroczystościach wzięli udział również przedstawiciele Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty, a także Jednostki Strzeleckiej 2105.