Wydawałoby się że palenie w piecu jest jedną z prostych czynności, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Tymczasem, jak pokazuje życie, w dobie techniki i komputerów mamy z tym problemy. Piece zamiast się palić i ogrzewać swoim ciepłem dymią wydzielając w powietrze szkodliwe substancje.
Z pomocą przychodzi m.in wójt gminy Rytowany Grzegorz Forkasiewicz który nagrał film instruktażowy pokazujący, jak powinno się rozpalać, by zmniejszyć emisję szkodliwych substancji.
Na filmie, który znajduje się na profilu facebookowym wójta, Grzegorz Forkasiewicz udowadnia, że duże znaczenie dla ochrony środowiska i zdrowszego powietrza ma kolejność ułożenia składników opałowych w piecu. Powszechnie stosowana metoda polega na rozpalaniu drewna i zasypywaniu go węglem. Wtedy spalane drzewo wydobywa z siebie sporo lotnych substancji, co widać w postaci ciemnego dymu.
Druga, lepsza metoda polega na zasypaniu pieca węglem, a następnie rozpaleniu drewna od góry. Pozwala to na dopalenie się wszystkich frakcji lotnych, które wydobywają się z węgla i dym jest znacznie czystszy.
Na filmie wyraźnie widać różnicę w kolorze dymu wydobywającego się z pieców. Wójt Grzegorz Forkasiewicz zaznaczył, że w gminie promowane są wszystkie dostępne programy, które mają poprawić jakość tego, czym oddychamy. Z rządowego programu „Czyste powietrze” skorzystało ostatnio kilkanaście osób, ale – jak dodaje wójt – wiele osób narzeka, że to są programy kosztowne i nie każdy jest w stanie z nich skorzystać, stąd pomysł na nagranie filmu. Wójt ma nadzieję, że poprzez to działanie choć w jakimś stopniu przyczyni się do zmiany złych nawyków.
Problem zanieczyszczonego powietrza nie omija gminy Rytwiany mimo, że na tym terenie znajduje się dużo lasów. Sześć czujników jakości powietrza znajdujących się w gminie często pokazuje przekroczone, dopuszczalne normy.