W każdym nadleśnictwie w Polsce wyznaczony zostanie teren, gdzie od 1 maja będzie można spać „na dziko”.
To efekt udanego pilotażu, który odbywał się w ubiegłym roku. Jak się okazuje miejsca w dziczy cieszyły się dużym powodzeniem. W województwie świętokrzyskim taką lokalizację na „próbę” wyznaczono w Nadleśnictwie Łagów w części Puszczy Świętokrzyskiej i jak mówi Edyta Nowicka, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu projekt okazał się sukcesem i skorzystało z niego ponad 200 osób.
– Ci, którzy nocowali podkreślali, że są bardzo zadowoleni. Głównie pochodzili z południowej i środkowej Polski – mówi.
Jak dodaje, turystom w tym miejscu zostaną udostępnione kuchenki gazowe, z których będą mogli korzystać tylko w okresie sporej wilgotności ściółki. W miejscach biwakowych ze względu na możliwość zaprószenia ognia był zakaz palenia ognisk – tego najbardziej brakowało osobom, które tam nocowały, a później wzięły udział w ankiecie.
Do końca kwietnia w każdym nadleśnictwie zostaną wytypowane miejsca biwakowe. Jak mówi Jacek Oleś z Nadleśnictwa Stąporków dla leśników nie jest to nowość, ponieważ co roku wyznaczane są miejsca na obozy harcerskie. Jednym z kryteriów jest suche podłoże, na którym można rozbić namiot i bliski dostęp do rzeki.
– Najczęściej lokalizujemy obozowiska wzdłuż rzeki Krasnej i Czarnej. To leśnictwa Krasna i Mokra. Myślę, że przy wyborze miejsc do noclegu dla innych turystów będziemy się kierowali tymi samymi kryteriami – mówi.
Zgodnie z przyjętymi przez Lasy Państwowe kryteriami w jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób, nie dłużej niż przez dwie noce z rzędu.
W innych przypadkach nocleg należy zgłosić w nadleśnictwie. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.
Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie.
Do końca kwietnia wszystkie nadleśnictwa mają wyznaczyć na swoim terenie fragment lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Informacje o lokalizacji tych obszarów będą wprowadzone do Banku Danych o Lasach i na stronach internetowych nadleśnictw.