W Małogoszczu odbyły się uroczystości z okazji 158. rocznicy bitwy Powstania Styczniowego stoczonej pod tą miejscowością 24 lutego 1863 roku.
Obchody rozpoczęły się uroczystym wciągnięciem flagi na maszt na placu Kościuszki. Następnie, w południe, w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiona została msza święta w intencji poległych. Po niej uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie odbył się apel poległych przy mogiłach powstańczych. Złożono także kwiaty i zapalono znicze.
Jak powiedział burmistrz Mariusz Piotrowski, bitwa pod Małogoszczem była jednym z najbardziej krwawych starć Powstania Styczniowego.
– Dla nas, mieszkańców miasta i gminy Małogoszcz jest to bardzo ważne wydarzenie, które wpisało się w naszą lokalną tradycję. Powstanie Styczniowe było wyjątkowym wydarzeniem, bo utorowało drogę do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku – mówi.
Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego powiedział, że to bardzo ważne, iż mieszkańcy Małogoszcza pamiętają o swoich bohaterach.
– Bitwa pod Małogoszczem torowała nam drogę do dzisiejszej Polski wolnej i niepodległej, w której możemy czuć się bezpiecznie. Wtedy niestety zostało to okupione nie tylko krwią walczących, ale także represjami wobec ludności cywilnej, która wspomagała powstańców – zaznacza.
Paweł Faryna, starosta jędrzejowski podkreślił, że musimy pamiętać o swojej historii, bo dzięki temu zawsze będziemy silnym narodem.
– Musimy przypominać młodemu pokoleniu o takich wydarzeniach w naszej historii, jak Powstanie Styczniowe. To heroiczna walka z zaborcami sprawiła, że odzyskaliśmy niepodległość i dziś żyjemy w wolnej Polsce – zwraca uwagę.
Kolejne wydarzenia rocznicowe odbywają się online. O godzinie 18.00 miała miejsce premiera filmu „Rodzinne wędrówki szlakiem powstańczym – małogoskie pole 1863/64”. Odbyła się także XIV edycja „Złazu turystycznego na małogoskiej ziemi w 158. rocznicę bitwy z 1863 r.”. Wydarzenie dostępne jest na Facebooku.
Obchody zakończy 24 lutego, o godzinie 18.00 wykład Anny Błachuckiej pt. „Życiorys Powstańca – Zygmunt Napoleon Rzewuski herbu Krzywda”. Będzie go można wysłuchać na kanale YouTube oraz na Facebooku miasta i gminy Małogoszcz oraz miejscowego Domu Kultury.