Studenci Politechniki Świętokrzyskiej mogą poznać tajniki służby wojskowej, zdobyć stopień podoficerski, a przy tym przeżyć prawdziwą przygodę. Uczelnia chce po raz kolejny przystąpić do Legii Akademickiej.
Profesor Artur Maciąg, prorektor do spraw studenckich i dydaktyki mówi, że poprzednie edycje legii przyciągnęły wielu studentów.
– Po konsultacji z samorządem studentów wiemy, że zainteresowanie będzie. Jak duże, trudno powiedzieć. Najwięcej chętnych zgromadziła edycja pierwsza, kiedy utworzyliśmy trzy grupy szkoleniowe. W kolejnym roku to zainteresowanie było mniejsze, ale wszyscy studenci, którzy zapisali się do Legii Akademickiej byli bardzo zadowoleni – mówi profesor Artur Maciąg.
Studenci, którzy zdecydują się na udział w szkoleniu mają najpierw zajęcia teoretyczne, a później w praktyce sprawdzają umiejętności na poligonie. W tym roku z powodu pandemii organizacja szkoleń nieco się zmieni.
– Zwykle zajęcia odbywały się w formie stacjonarnej, ale w tym roku będą prawdopodobnie zdalne. Naszym zadaniem była organizacja zajęć teoretycznych, które prowadzili wojskowi. Natomiast część praktyczna, która odbywa się na poligonie w całości jest organizowana przez nich – tłumaczy prorektor.
Uczelnie, które będą realizowały projekt zostaną wybrane do końca lutego, same zajęcia teoretyczne mają zakończyć się w maju. Część praktyczna odbywa się w wakacje i ma dwa moduły. Po pierwszym student zostaje szeregowym rezerwy, jeżeli ukończy kolejny, otrzymuje stopień podoficerski.
W zajęciach Legii Akademickiej organizowanych przez Politechnikę Świętokrzyską mogą uczestniczyć studenci wszystkich uczelni z Kielc.