W Busku-Zdroju stanie pomnik królowej Jadwigi, która była pierwszą, znaną z nazwiska kuracjuszką. Rzeźba ma stanąć w czerwcu w Parku Zdrojowym koło rzeki Maskalis.
Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju wraz z Buskim Samorządowym Centrum Kultury zaprasza wszystkich artystów do udziału w konkursie na projekt oraz wykonanie w brązie rzeźby królowej.
Jak informuje Małgorzata Donoch z Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, w latach 1389-1394, królowa Jadwiga wraz ze swoim mężem Władysławem Jagiełło odwiedziła Busko-Zdrój czterokrotnie. Zażywała tu kąpieli zdrowotnych, aby poprawić wygląd skóry i samopoczucie.
– W zapiskach historycznych to pierwsza, znana postać, która bywała na kuracji w Busku-Zdroju korzystając z gościny Zakonu Norbertanek.
Myśl, aby postawić pomnik królowej Jadwigi zrodziła się kilka lat temu. Dziś jak mówi pomysł, przechodzi do realizacji.
Rzeźba królowej będzie naturalnej wielkości około 165 cm. Na ten cel Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju otrzymało dofinansowanie z Lokalnej Grupy „Królewskie Ponidzie” w kwocie 50 tys. zł.
Projekty graficzne wraz z realizacją przestrzenną rzeźby należy dostarczyć osobiście lub przesłać na adres: al. Mickiewicza 22, 28-100 Busko-Zdrój, w terminie do 15 marca tego roku do godziny 15:00.
Zakon Norbertański jako pierwszy w historii Buska-Zdroju zajmował się działalnością uzdrowiskową. Potem po jego kasacie w zabudowaniach powstało miejsce do kąpieli i rehabilitacji. Jednocześnie generał napoleoński Feliks Rzewuski, który osiadł w Busku najpierw zlecił analizę chemiczną wód mineralnych, a potem rozpoczął budowę Parku Zdrojowego, wokół którego zaczęły powstawać wille i obiekty uzdrowiskowe znane do dziś.