Czy tunel pod Zamkiem Książąt Pomorskich faktycznie ma prawie tysiąc lat? „Mam wrażenie, że to średniowiecze to mocno na wyrost” – pisze w mediach społecznościowych Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków w Szczecinie. Przy czym, w rozmowie z nami Dębowski tłumaczył, że wypowiada się tam jako historyk sztuki a oficjalnie – jako miejski konserwator zabytków – sprawy nie komentuje.
O odkryciu ceglanego tunelu pod szczecińskim Zamkiem Książąt Pomorskich, dyrektor zabytku Barbara Igielska poinformowała w ubiegły czwartek.
– Przekazaliśmy cegłę i próbki zaprawy do badania, zarówno do naszej pracowni konserwacji dzieł sztuki, jak i do pracowni, laboratorium w Krakowie – mówiła Igielska.
Pod Zamkiem odkryto w sumie 270 metrów tuneli, w większości żelbetowych, prawdopodobnie z okresu II Wojny Światowej. W nie wbudowano 25 metrów wspomnianego korytarza z cegły – to informacje od władz zabytku.
Michał Dębowski w portalach społecznościowych pisze: „Badania laboratoryjne materiału ceramicznego i zaprawy nie dają podstawy do datowania bezwzględnego – ocenia historyk. – Decydująca powinna być analiza techniki budowlanej i kontekstu”. Według Dębowskiego, korytarz „ma wiele cech wspólnych” z odkrywanymi „reliktami twierdzy z 1 poł. XVIII wieku”. Co „nie umniejsza oczywiście rangi odkrycia”, ale „czasem warto by zachować większą ostrożność w datowaniu”.
Rozmawialiśmy z Michałem Dębowskim. Jak tłumaczył, to jego prywatne opinie jako historyka sztuki i oficjalnie, jako urzędnik, tego nie komentuje.