W klasztorze na kieleckiej Karczówce od dziś będzie można oglądać wystawę prezentowaną z okazji 30-lecia współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
Ekspozycja składa się z ponad 20 tablic. Prezentuje archiwalia zebrane dzięki zaangażowaniu archiwów państwowych i muzeów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier – zapowiada ks. Jan Oleszko, wicerektor wspólnoty pallotynów na Karczówce.
– Prezentują one w kilku językach historię Grupy Wyszehradzkiej, jak się tworzyła, jakie są jej cele, jaki był kontekst powstania tej współpracy w 1991 roku. Ekspozycja sięga też dalej, mówi np. o walkach z Imperium Osmańskim, o powstaniach narodowo-wyzwoleńczych, II wojnie światowej, oporze wobec władzy komunistycznej i przełomowym 1989 roku – wymienia.
Wystawa zostanie otwarta o godzinie 14.00.
– Wydarzeniu będzie towarzyszył wykład naukowy pt. „Wspólne dziedzictwo – wspólna przyszłość” oraz mini koncert na instrumentach dawnych. Ekspozycję będzie można zwiedzać indywidualnie przez ponad dwa miesiące – informuje ks. Jan Oleszko.
– Można po prostu przyjść do nas do klasztoru, zadzwonić dzwonkiem do kancelarii i ksiądz wprowadzi na wystawę, żeby każdy chętny mógł zapoznać się z tym bogatym materiałem. Chodzi o pielęgnowanie tego dziedzictwa – dodaje ks. Jan Oleszko.
Wystawa powstała kilka lat temu z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Archiwalnego i przy wsparciu Polskiej Akademii Nauk. Ma charakter objazdowy. Na Karczówce będzie dostępna dzięki współpracy Księży Pallotynów z Fundacją Rozwoju Aktywności „Progress” i Instytutem Słowackim.
Co roku, 15 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wyszehradzki. Upamiętnia zawarcie w 1991 roku umowy przez prezydentów Polski, Czechosłowacji i premiera Węgier.