Krzyż morowy, który stanął przy bazylice katedralnej w Sandomierzu ma 4,5 metra wysokość, został wykonany z afrykańskiego drewna iroko. Powstał w stolarni Rafała Gospodarczyka i Huberta Sąsiadka w Sandomierzu, który powiedział, że było to duże wyzwanie.
– Na początku nawet nie wiedzieliśmy jak się do tego zabrać, ponieważ jest to skomplikowana konstrukcja, a afrykańskie drewno wymagało innego podejścia, niż gdy pracujemy na rodzimym materiale. Udało się i mamy wielką satysfakcję – dodał.
Rafał Gospodarczyk powiedział, że podczas pracy nad drewnem iroko powstawało znacznie więcej pyłu w porównaniu z gatunkami europejskimi. Trzeba było pracować w masce. To drewno posiada w sobie ogromne ilości olejków eterycznych. Krzyż został wykonany bez użycia wkrętów i śrub, jest oparty wyłącznie na konstrukcji drewnianej. Osadzono go w gruncie, na fundamencie o głębokości metra i szerokości 70 cm. Drewno iroko zostało wybrane, ponieważ jest bardzo odporne na zmienne warunki atmosferyczne.
Krzyż morowy zrobiony został na wzór karawaki, czyli krzyża z dwoma ramionami, z których górne jest krótsze. Umieszczono na nim tradycyjne symbole oraz tablicę okolicznościową z informacją o tym, że w latach 2020-2021 Ziemię Sandomierską nawiedziła epidemia koronawirusa. Przywołana jest pamięć osób, które zmarły na COVID-19. Jest też wezwanie do modlitwy za zmarłych i żywych diecezjan. Poświęcenia krzyża dokonał dzisiaj biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który jest pomysłodawcą tego obiektu.
Hierarcha powiedział, że krzyż to symbol Chrystusa, który wybawił nas od śmierci i grzechu, jednocześnie Chrystus cierpi razem z nami, tak więc każdy przy tym krzyżu powinien poczuć wsparcie. Wyraził nadzieję, że obecność tak szczególnego krzyża w sąsiedztwie katedry spowoduje, że turyści, którzy nie zawsze zachowują się w tym miejscu powściągliwie, zmienią swoje zachowanie.
Uczestniczący w poświęceniu krzyża morowego Krzysztof Szatan, przewodniczący klubu PiS w radzie miasta powiedział, że będzie to szczególne miejsce dla sandomierzan, którzy będą przychodzić tu na modlitwę.