– Pandemia koronawirusa przypomina nam każdego dnia, że jesteśmy sobie równi, a walka z tą katastrofą, trzymającą w śmiertelnym uścisku cały świat, ożywiła poczucie braterstwa i jedności – mówił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podczas mszy z okazji Światowego Dnia Chorych, odprawionej w kościele św. Ducha.
Hierarcha zwrócił uwagę, że w obliczu zagrożenia legł w gruzach mit wszechmocnego człowieka, uzbrojonego od stóp do głów w zdobycze techniki, który posiada rzekomo kontrolę nad wszystkim.
– Próby zastąpienia go innym mitem, uderzają w suwerenność narodów i w prawa człowieka, z wolnością religijną na czele, dlatego trzeba zachować czujność. Podstawą jest braterstwo budowane na fundamencie miłości Chrystusa, które nikogo nie ogranicza, ani nie dyskryminuje. Na szczęście nie brakuje osób, które wykazują się taką postawą – mówił.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz wymienił pracowników służby zdrowia, wolontariuszy i pracowników Caritas. Dodał, że braterstwo polega na okazywaniu serca chorym, samotnym i starszym ludziom, nie na pokaz, ale całym sobą. Hierarcha podkreślał, że konieczne jest utożsamienie się z drugim człowiekiem, okazanie mu bliskości. Jest to wręcz palącą potrzebą w czasie choroby, wówczas każde dobre słowo lub gest niosą ukojenie i posiadają uzdrawiającą moc.
Nabożeństwo koncelebrował biskup senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski. Wzięli w niej udział: chorzy, przedstawiciele służby zdrowia, pracownicy i wolontariusze Caritas. Przed mszą biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił krzyż morowy, który z jego inicjatywy stanął przy katedrze.
Organizatorem uroczystości z okazji Światowego Dnia Chorych była Caritas Diecezji Sandomierskiej, która na co dzień opiekuje się 12 tysiącami chorych. Są to przede wszystkim usługi pielęgniarskie, realizowane przez osiem placówek w diecezji. Oprócz typowo pielęgniarskich czynności, pracownicy Caritas często przejmują rolę najbliższych członków rodzin chorych, dbają o ich leczenie, kontaktują się z lekarzem, realizują recepty i robią zakupy.
– Ta opieka odbywa się także w weekendy na podstawie umów z gminami – powiedział ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.
Dodał, że epidemia koronawirusa wykazała duży profesjonalizm i prawdziwe zaangażowanie pracowników Caritas w swoją pracę. Nieustannie realizują swoje obowiązki, docierają nawet do najmniejszych wiosek, do każdego potrzebującego.