Ruszają konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym w całej Polsce – poinformował na specjalnej konferencji prasowej wiceminister infrastruktury.
Marek Gróbarczyk odpowiedzialny jest m.in. za gospodarkę wodną. Konsultacje to element programu Stop Powodzi.
Na mapie spotkań jest 28 miast, w tym dwa z województwa warmińsko- mazurskiego. To Olsztyn, w którym konsultacje są zaplanowane 8 kwietnia oraz Elbląg, włączony w blok pomorski. Tu konsultacje odbędą się 26 maja. Udział w nich może wziąć każdy mieszkaniec, organizacje, instytucje, przedsiębiorcy i samorządy.
– Zależy nam na zaproszeniu wszystkich zainteresowanych stron – wyjaśnia minister Gróbarczyk
Konsultacje zakończą się czerwcu. Już w grudniu ma być gotowy, zaktualizowany plan zarządzania ryzykiem powodziowym. Plany są aktualizowane co 6 lat. Oparte są na na podstawie obserwacji, wszystkich odnotowanych zdarzeń i zgłoszeń, ale też modeli matematycznych.
Elbląskie Starostwo Powiatowe już zgłosiło akces do ogłoszonych przez Wody Polskie konsultacji społecznych, które dotyczą też Żuław.
– Mamy wiele uwag, liczymy na inwestycje w bezpieczeństwo w naszym powiecie, bo uważamy, że jesteśmy traktowani po macoszemu w porównaniu np. z powiatem nowodworskim – podkreśla Stanisław Sołowiej z elbląskiego starostwa.
Dokumenty te są uwzględniane w planach zagospodarowania przestrzennego, są ważne dla każdego mieszkańca.
– Uwzględniają one zmiany klimatyczne, co ma znaczenie np. przy planach zabudowy na terenach zalewowych – dodaje Bogusław Pinkiewicz, rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Jeśli pandemia nie przeszkodzi to spotkanie 26 maja będzie otwarte z udziałem ekspertów i dyskusją. Jeżeli obostrzenia będą nadal obowiązywały to pozostanie forma zdalna.