Katolicy obchodzili we wtorek Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane także świętem Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego obchodziliśmy także ustanowiony przez świętego Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
To święto sióstr zakonnych, zakonników, albo osób świeckich, które podjęły albo świeckich, którzy podjęli indywidualne formy życia konsekrowanego. To m.in. konsekrowane: wdowy, wdowcy, dziewice oraz pustelnicy.
Ksiądz Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego podkreśla, że są oni w świecie świadectwem oddania życia Bogu. Służą światu przede wszystkim modlitwą, ale nie tylko.
– Siostry zakonne i zakonnicy zajmują się np. katechezą, prowadzą domy rekolekcyjne, a często także pracują w szpitalach, hospicjach, czy domach pomocy społecznej – wymienia.
Ks. Tomasz Rusiecki informuje, że w 13 zgromadzeniach męskich w diecezji kieleckiej jest 115 zakonników, a w 26 zgromadzeniach żeńskich – ponad 300 sióstr zakonnych.
W diecezji jest też jeden żeński instytut świecki, 17 wdów i sześć dziewic konsekrowanych oraz jeden wdowiec, który złożył przyrzeczenia jako pierwszy w Polsce. Jest też jedna pustelnica.
– Pustelnicy sami muszą się zatroszczyć o jakiś dom, w którym będą przeżywać swoje życie w odosobnieniu. Jednak pustelnik może mieć np. komputer. Po co? Są tacy pustelnicy, którzy mają swoje strony internetowe i możemy w sieci znaleźć ich przesłania wynikające z ich codziennej modlitwy i medytacji – dodaje.
– Może to też być forma przyjmowania przez pustelnika intencji modlitewnych – wyjaśnia ks. Tomasz Rusiecki.
Pustelnik codziennie modli się Liturgią Godzin, uczestniczy we mszy świętej, w miarę możliwości adoruje Najświętszy Sakrament i odmawia inne modlitwy. Sam dba też o swoje utrzymanie oraz jest w stałym kontakcie z kierownikiem duchowym i spowiednikiem.
– Musi być wiernym regule swojego pustelniczego życia. Tę regułę pustelnik pisze sam, ale musi ją zatwierdzić biskup. Sam układa także swój plan dnia, ale ten plan także musi zatwierdzić biskup, który jest bezpośrednim przełożonym – wyjaśnia ks. Rusiecki.
Obecnie w diecezji kieleckiej do konsekracji przygotowuje się kolejna, druga pustelnica, a także dwie dziewice i 13 wdów.
W Światowym Dniu Życia Konsekrowanego zbierane są też datki na potrzeby zakonów klauzurowych. W diecezji kieleckiej są cztery takie zgromadzenia: w Świętej Katarzynie, Chęcinach, Kielcach i Imbramowicach.