Skotniki i Koprzywnica w powiecie sandomierskim staną się niedługo planem filmowym. Powstaną tam dwa reportaże filmowe, których reżyserem będzie Dorota Kosierkiewicz z Telewizji Polskiej. Partnerem w tych produkcjach będzie Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Sandomierskiej.
Jak powiedziała Katarzyna Batko, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Sandomierskiej oba reportaże dotyczyć będą miejsc i obiektów związanych z rodem Skotnickich.
– Myślę, że to będzie bardzo ciekawy film, ponieważ będzie opowiadał nie tylko o historii tej atrakcyjnej miejscowości jaką są Skotniki, ale przede wszystkich o dziejach Skotnickich. Pokazy zostanie dwór tej rodziny jak również gotycki kościół św. Jana – powiedziała Katarzyna Batko.
Reportaż filmowy TVP, który powstanie w Koprzywnicy pokaże widzom m.in. opactwo cystersów z XII wieku ufundowane przez Mikołaja Bogorię Skotnickiego, sfilmowane zostaną również bziuki – to wielkanocna tradycja związana z wydmuchiwaniem przez strażaków potężnych słupów ognia.
Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Sandomierskiej w obu przypadkach odpowiedzialna będzie za organizację planu filmowego. Reportaże wiązać się będą z jedną z najnowszych ofert LOT-u, czyli pakietem zwiedzania Ziemi Sandomierskiej pn. „Śladami rodu Skotnickich”.
W ubiegłym roku Dorota Kosierkiewicz przy współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną Ziemi Sandomierskiej nakręciła reportaż filmowy o Henryku Sandomierskim i Zgodzie Sandomierskiej w związku z 450 rocznicą podpisania tego dokumentu. Film spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem widzów.
– Wiemy o tym poprzez portale i media społecznościowe. Ludzie wypowiadali się, że nie wiedzieli o tym historycznym wydarzeniu, tam pojawiły się też unikatowe szachy sandomierskie co było dodatkową promocją dla tego niezwykłego zabytku, który mamy. Świadczy to o tym, że tego typu propagowanie potencjału dziejowego ma sens dlatego, że ludzie poszukują nie tylko miejsc, ale ciekawych historii. Poprzez opowiadanie historii możemy przyciągnąć więcej turystów do naszego regionu – stwierdziła dyrektor Katarzyna Batko.
Ujęcia do reportaży filmowych w Skotnikach rozpoczną się prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu. Jutro realizowane będą zdjęcia w Warszawie z udziałem potomków rodu Michałem i Maksymilianem Skotnickimi. Reportaże będą mieć po 12 minut. Ukażą się na antenie ogólnopolskiej.