Diecezja kielecka pożegnała księdza prałata doktora Edwarda Chata, wieloletniego wykładowcę i ojca duchownego w kieleckim seminarium, proboszcza kieleckiej katedry w latach 1982-1996. Był najstarszym kapłanem w diecezji. Miał 98 lat.
Przewodniczący mszy żałobnej w bazylice katedralnej biskup Jan Piotrowski podkreślił, że ks. Edward Chat był szczerym i dobrym kieleckim kapłanem.
– Jeden z księży powiedział mi przed mszą: „on dla nas jest legendą”. Dał się szczególnie zapamiętać, jako ojciec duchowy kleryków i kapłanów. To widać po słowach księży, z których wynika, że mieli do niego ogromne zaufanie. Zwracali się do niego wtedy, gdy mieli rozterki, trudności, potrzebowali autentycznej pomocy i rady. U ojca Chata zawsze ją znajdowali – dodał biskup Jan.
Z kolei biskup Andrzej Kaleta podkreśla, że zapamięta księdza Edwarda jako człowieka, który miał w sercu ogromną wiarę. W historii diecezji kieleckiej zapisał się przede wszystkim jako ojciec duchowny księży.
– Był bardzo jednoznaczny w swoim nauczaniu i wytrwały w tym, co robił, zarówno jako proboszcz parafii katedralnej, jak i przewodnik duchowy. Myślę, że te słowa potwierdzą rzesze naszych kapłanów, zwłaszcza starszego pokolenia, którzy pamiętają go i wiele mu zawdzięczają – dodał biskup Andrzej.
Siostrzenica ks. Edwarda Chata, Halina Wawrzyniak podkreśliła, że wujek zawsze prowadził ich rodzinę do Boga.
– Był osobą, która uduchowiła mnie i nauczyła, że trzeba Bogu bezgranicznie ufać, niezależnie od tego, co nas w życiu spotka, choć to trudne. Mawiał, że jeśli pozwolimy się Bogu prowadzić, to On wszystkie nasze problemy rozwiąże. „Pamiętajcie, że nigdy nie należy się załamywać” – wspominała jego słowa.
Dodała, że ks. Edward wlewał w ich serca nadzieję i uczył ich iść przez życie z radością oraz cieszyć się z małych rzeczy.
Ks. Edward Chat był m.in. wieloletnim duszpasterzem kieleckich rzemieślników. W jego mszy żałobnej uczestniczył Krajowy Duszpasterz Rzemiosła ks. Krzysztof Rusiecki z Sandomierza.
– Znam księdza prałata od niemal 30 lat, wiele razy spotykaliśmy się na mszach świętych zarówno w Kielcach, jak i diecezji sandomierskiej. Prałat był zawsze człowiekiem pogodnym i otwartym. Miał też dobre podejście do ludzi rzemiosła. Do legendy przeszły spotkania opłatkowe w Kielcach, na których, z wyjątkiem ostatniego roku, był zawsze obecny, ze swoim zaangażowaniem dobrego, polskiego duszpasterza – wspominał.
Ks. prałat dr Edward Chat urodził się w 1923 roku w miejscowości Dłużec, w diecezji sosnowieckiej. Przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Czesława Kaczmarka w 1950 roku. Zostanie pochowany w rodzinnym Dłużcu.
Ksiądz prałat doktor Edward Chat urodził się 5 stycznia 1923 roku w Dłużcu. Troskę o jego wykształcenie podjął stryj, ks. Paweł Chat, proboszcz w Ociesękach. Uczył się w gimnazjum św. Stanisława Kostki w Kielcach, a następnie u ojców pijarów Krakowie. W 1945 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.
– Zarówno studia w seminarium, jak i posługiwanie w kapłaństwie były jego pasją, był człowiekiem zawsze dążącym do czegoś więcej – wspominał ks. Tomasz Rusiecki, diecezjalny ojciec duchowny kieleckich kapłanów.
17 grudnia 1950 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Czesława Kaczmarka. Został skierowany do parafii w Łopusznie, skąd po 5-letniej posłudze, w 1956 roku został posłany na studia teologiczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które zwieńczył doktoratem z teologii dogmatycznej.
W 1958 roku biskup Czesław Kaczmarek mianował go ojcem duchownym alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Posługę ojca duchownego i wykładowcy teologii duchowości pełnił przez 19 lat.
W 1977 roku wyjechał do Niemiec, gdzie podjął studia z religiologii na uniwersytecie w Bonn, które ukończył drugim doktoratem.
Jest autorem wielu książek o tematyce religiologicznej.
W 1982 roku biskup Stanisław Szymecki mianował go proboszczem parafii katedralnej. Pełnił tę funkcję do 1996 roku. W tym czasie, jako proboszcz, witał w katedrze Ojca Świętego Jana Pawła II, który koronował znajdujący się w świątyni obraz Matki Bożej Łaskawej.
Ks. Edward Chat dbał także o materialny rozwój parafii. Jako proboszcz zdecydował o budowie budynku katechetyczno-duszpasterskiego, do którego przylega obecnie kościół akademicki. Powstał wówczas także plac Jana Pawła II, a na nim pierwszy ołtarz polowy, który z czasem otrzymał nowy kształt.
Ks. Edward Chat zmarł 26 stycznia 2021 roku, w wieku 98 lat.