Opracowanie urządzenia do drylowania wiśni to wyzwanie, które stawia przed sobą Politechnika Świętokrzyska.
Kielecka uczelnia chce opracować technologię i narzędzie do wydobywania pestek tak, by w jak najmniejszym stopniu uszkodzić owoc. Dzięki temu producenci będą mieli większe możliwości przetwarzania wiśni.
Politechnika Świętokrzyska będzie współpracowała ze Świętokrzyskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz Suszarnią Owoców, Warzyw i Ziół Marii Chmielewskiej. Dziś przedstawiciele wszystkich instytucji podpisali umowę o współpracy. Kierownikiem projektu jest doktor Łukasz Nowakowski.
– Największym wyzwaniem będzie wyciągnięcie tej pestki z bardzo miękkiego owocu, tak by zostało w nim jak najwięcej soku i miąższu. Dzięki temu owoc będzie bardziej wartościowy, będzie zawierał więcej witamin – tłumaczy doktor Łukasz Nowakowski. Naukowcy chcą rozpocząć testy na wiśniach jeszcze w tym roku.
Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że współpraca jest doskonałym przykładem jak nauka może wspierać przedsiębiorców z branży rolniczej.
– To innowacyjne rozwiązanie jest rzeczą niesamowicie ciekawą, która przyczyni się do konkurencyjności gospodarki, a rolnikom zwiększy dochody. Będą oni mogli w ramach własnego gospodarstwa sprzedawać produkt przetworzony – tłumaczy poseł Krzysztof Lipiec.
Poseł Marek Kwitek z Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że Polska jest czwartym na świecie producentem wiśni. Uprawa tych owoców jest również bardzo częsta w województwie świętokrzyskim. Mamy nawet lokalną odmianę wiśni – Nadwiślankę.
– Produkcja u nas stoi na bardzo wysokim poziomie, jest wydajność, tylko problemem są wahające się ceny. Rolniczy handel detaliczny jest dobrym rozwiązaniem dla osób uprawiających wiśnie. Jeśli byłaby jeszcze możliwość przetwarzania owoców: suszenie, kandyzowanie czy rodzynkowanie, możliwości dochodu też byłyby większe – tłumaczy parlamentarzysta.
Projekt „Wiśnia bez Pestki” dofinansowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W sumie koszt projektu oszacowano na ponad 1.4 mln złotych.