Dziś odbędzie się ingres biskupa Marka Solarczyka do katedry w Radomiu. Jest to uroczystość oznaczająca liturgiczne wejście nowego biskupa do katedry, która jest jego kościołem i najważniejszą świątynią w diecezji. Odbywa się w obecności duchownych oraz wiernych świeckich.
Ze względu na epidemię i obostrzenia sanitarne w ingresie biskupa Marka Solarczyka wezmą udział wyłącznie zaproszeni goście. Wśród nich rodzina, ponad 20 biskupów oraz przedstawiciele wspólnot działających w diecezji.
Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11.00. Będzie w całości transmitowana na antenie Radia Kielce oraz na radio.kielce.pl.
Podczas dzisiejszej uroczystości biskup Marek Solarczyk otrzyma pastorał będący znakiem jego władzy pasterskiej. W każdej parafii w diecezji radomskiej będzie też jego herb. Biskup Marek Solarczyk wyjaśnia, że jego symbolika nawiązuje do starochrześcijańskiego wyrażenia tajemnicy wiary.
– Jest tam ryba, która jest starym symbolem chrześcijan, bo greckie brzmienie słowa ryba, czyli ICHTIS było najkrótszym wyznaniem wiary: Jezus Chrystus Syn Boga Zbawiciel. Jest też zarys słońca, a więc jasności, jaką jest Chrystus, a także monogram Chrystusa, czyli skrzyżowanie liter I oraz X, co w czasach pierwszych chrześcijan uważano także za święty znak – wyjaśnia.
BISKUP MAREK SOLARCZYK O SWOIM HERBIE:
Zapytany przez Radio Kielce o to, jakich księży potrzeba współczesnemu Kościołowi, biskup Marek Solarczyk powiedział, że powinni to być oddani ludzie i pobożni kapłani.
– Chodzi o to, żeby księża byli autentyczną pomocą w odkrywaniu i rozwijaniu tego wszystkiego, co Boże i duchowe. Ważne jest, abyśmy, jako księża, zrobili wszystko, żeby młodemu człowiekowi pomóc w takim pięknym i bogatym spojrzeniu na swoje życie, przeżywaniu bliskości z Bogiem, żeby ten człowiek po prostu chciał przejść z Nim przez życie. Mam nadzieję i ufam, że będziemy potrafili w naszej wspólnocie radomskiej rozwijać powołanie w młodych ludziach, nie tylko do kapłaństwa, ale także do małżeństwa – dodał.
BISKUP MAREK SOLARCZYK O POWOŁANIU, SPADAJĄCEJ LICZBIE POWOŁAŃ KAPŁAŃSKICH:
Biskup podkreślił też, że sam podjął decyzję o wstąpieniu do seminarium dlatego, że zachwycili go księża, jakich spotkał na swojej drodze.
– Zachwycili mnie jako ludzie, którzy dla mnie, jako nastoletniego Marka Solarczyka, byli wielkim wsparciem. Jednocześnie zachwycili mnie swoim kapłaństwem. I wtedy pojawiła się po raz pierwszy myśl, że też chciałbym żyć w ten sposób. Oczywiście, w tym na pewno była wielka łaska Pana Boga, On mnie prowadził, ale ludzie pomogli Mu to otworzyć – dodał.
BISKUP MAREK SOLARCZYK O TECHNIKUM SAMOCHODOWYM:
Biskup Marek Solarczyk ma 54 lata. Przez ostatnie dziewięć lat był biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej, a przez ostatnie 27 lat nieprzerwanie uczył religii w jednym z warszawskich liceów. Przed wstąpieniem do seminarium ukończył technikum samochodowe.
BISKUP MAREK SOLARCZYK O MŁODZIEŻY I NAUCE RELIGII:
Jako kapłan był, m.in., wicerektorem seminarium, ceremoniarzem diecezjalnym odpowiadającym za liturgiczne przygotowanie najważniejszych uroczystości, na uczelniach prowadził wykłady z historii Kościoła. W Konferencji Episkopatu Polski przewodniczy Radzie ds. Duszpasterstwa Młodzieży oraz Krajowej Radzie Duszpasterstwa Powołań. Zasiada także w komisjach Duchowieństwa i Wychowania Katolickiego oraz zespołach ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Ewangelicko-Augsburską oraz ds. kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną.
Diecezja Radomska obejmuje północną część województwa świętokrzyskiego, m.in. takie gminy jak: Końskie, Radoszyce, Skarżysko-Kamienna, Starachowice, Stąporków, Suchedniów, Pawłów, Wąchock, Mirzec, Gowarczów i Brody.
INGRES, CZYLI „WEJŚCIE”
Uroczyste wejście nowego biskupa do katedry nazywa się ingresem. – To słowo zapożyczone z łaciny. Ingressus znaczy wejście. Ingres jest uroczystym wejściem liturgicznym nowo mianowanego biskupa do swojego kościoła katedralnego – mówi ksiądz Tomasz Herc, liturgista i ceremoniarz biskupi. – Liturgia ingresu rozpoczyna się powitaniem nowego biskupa w drzwiach katedry. Zazwyczaj robi to jej proboszcz lub przedstawiciel kapituły katedralnej. Biskupowi podaje się krzyż do ucałowania oraz kropidło z wodą święconą, którym wchodząc do katedry kropi lud na pamiątkę chrztu świętego. W liturgii ingresu uczestniczy nuncjusz apostolski, jako przedstawiciel Ojca Świętego, tego, który dał nominację i metropolia. Nuncjusz rozpoczyna mszę świętą znakiem krzyża i pozdrowieniem. Potem następuje komentarz, w którym wyjaśniane są kolejne obrzędy ingresu. A są nimi: przekazanie przed ołtarzem pastorału i zaprowadzenie na katedrę, miejsce przewodniczenia. Pastorał, symbol pasterskiej władzy i posługi, przekazuje nuncjusz lub metropolita oraz biskup, który oddaje katedrę, w tym przypadku biskup senior Henryk Tomasik. Po przekazaniu pastorału zaprowadzają nowego ordynariusza na katedrę – wyjaśnia ksiądz Herc.
Gdy biskup zajmie miejsce na katedrze, odbywa się ceremonia homagium. – Homagium jest to oddanie wyrazów czci i szacunku dla nowego pasterza diecezji. Zazwyczaj przychodzi biskup pomocniczy z przedstawicielami duchowieństwa, potem osoby życia konsekrowanego i świeccy. Po tym momencie rozpoczyna się uroczysty hymn „Chwała na wysokości Bogu”. Od tego momentu nowy biskup diecezjalny przewodniczy liturgii, wygłasza pierwszą homilię, program swego działania pasterskiego. Po komunii świętej śpiewane jest „Te Deum”, a pasterskie błogosławieństwo kończy liturgię ingresu – dodaje ksiądz Tomasz.
Ingres Biskupa Marka Solarczyka do radomskiej katedry odbędzie się w obecności metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo.
SŁOWO BISKUPA MARKA SOLARCZYKA PRZED INGRESEM DO RADOMSKIEJ KATEDRY
Droga wspólnoto Kościoła Radomskiego!
W dniu 27 stycznia 2021 r. o godz. 11.00 (środa) odbędzie się mój ingres do katedry radomskiej. Chcąc zachować wszelkie normy sanitarne podczas sprawowania tej liturgii, liczba uczestników będzie bardzo ograniczona. Niestety, w związku z tym, do świątyni będą mogły wejść jedynie osoby z zaproszeniami. Takie okoliczności sprawiają, że wielu z Was będzie łączyło się tylko duchowo oraz będzie mogło włączyć się we wspólnotę modlitwy poprzez przekaz medialny.
Jest mi bardzo przykro, że w tak ważnym dla naszej społeczności dniu nie będziemy mogli wszyscy zgromadzić się w katedrze. Proszę o zrozumienie i wyrażam nadzieję, że w kolejnych tygodniach będziemy mogli przeżyć osobiście wspólnotę wiary i modlitwy podczas Mszy Świętych w każdym z dekanatów.
Bóg ofiarował nam ten czas, abyśmy wspólnie odkrywali Jego Tajemnice i spotykając się w naszych parafiach, grupach formacyjnych, wspólnocie kapłańskiej i życia konsekrowanego budowali wspólnotę Kościoła Radomskiego.
Dla każdego z Was przyzywam mocy Bożego błogosławieństwa i proszę o modlitewne wsparcie mojej posługi pasterskiej wśród Was i dla Was.
Wasz biskup Marek
KSIĄDZ BISKUP MAREK SOLARCZYK
Urodził się 13 kwietnia 1967 roku w Wołominie, w rodzinie Henryka i Marianny Solarczyk z domu Kruk. Dzieciństwo spędził w domu rodzinnym w Duczkach k. Wołomina (par. MB Nieustającej Pomocy). W latach 1973-1981 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Duczkach, a następnie do Technikum Samochodowego im. Czesława Orłowskiego w Warszawie. Szkołę średnią ukończył w 1986 roku egzaminem dojrzałości oraz egzaminem z przygotowania zawodowego uzyskując tytuł technika.
W tym samym roku wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie przygotowującego kandydatów do kapłaństwa w Archidiecezji Warszawskiej. Studia zakończył obroną pracy magisterskiej napisanej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Pod koniec formacji seminaryjnej, wskutek reorganizacji struktur Kościoła w Polsce, został inkardynowany do Diecezji Warszawsko-Praskiej. Należy do pierwszego rocznika kapłanów, który 28 maja 1992 roku przyjął święcenia w katedrze św. Floriana.
Po otrzymaniu święceń kapłańskich, decyzją władz diecezjalnych, w czerwcu 1992 roku został skierowany do pracy duszpasterskiej jako wikariusz w parafii Św. Feliksa z Kantalicjo w Warszawie-Marysinie Wawerskim. W czerwcu 1993 roku został przeniesiony na wikariat w parafii katedralnej. Funkcję tę pełnił do 2003 roku. Przez kolejne dwa lata pracował w tej parafii jako rezydent. 22 czerwca 2005 roku został mianowany wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej w Warszawie-Tarchominie. 26 czerwca 2009 roku został mianowany proboszczem parafii katedralnej pod wezwaniem św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.
Pracę naukową prowadził równolegle z pracą duszpasterską. W maju 1999 roku obronił doktorat na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Jest autorem ponad 20 artykułów naukowych, współautorem kilku opracowań o tematyce społeczno-historycznej i autorem książki o duchownych w parlamencie II Rzeczpospolitej.
Od ponad 27 lat jako wikariusz, wicerektor seminarium, proboszcz parafii katedralnej i biskup pomocniczy, nieprzerwanie był nauczycielem religii w VIII Liceum im. Króla Władysława IV w Warszawie. Z polecenia władz diecezjalnych pełnił funkcję rzecznika prasowego kurii Biskupiej i korespondenta Katolickiej Agencji Informacyjnej w latach 1993-1996. W październiku 1996 roku został mianowany ceremoniarzem katedralnym. Funkcję tę, z blisko roczną przerwą na przełomie 2005 i 2006 roku, pełnił do czasu nominacji biskupiej. Przygotowywał i odpowiadał za liturgię podczas wielu uroczystości kościelnych o charakterze diecezjalnym i ogólnowarszawskim. Wśród nich była Liturgia Słowa, której w czerwcu 1999 roku przed katedrą św. Floriana przewodniczył św. Jan Paweł II. Podczas prac I Synodu Diecezjalnego przewodniczył Komisji Liturgicznej.
Prowadził wykłady z historii Kościoła w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej i w Prymasowskim Instytucie Życia Wewnętrznego. Współpracował w zakresie dydaktycznym i badawczym z Wyższą Szkołą Humanistyczną w Pułtusku, Wydziałem Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Ośrodkiem Studiów Wschodnich na Uniwersytecie Warszawskim, Archiwum Miasta Stołecznego Warszawy, Komisją Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu i innymi instytucjami odpowiadającymi za pielęgnowanie dziedzictwa przeszłości. Od 1999 roku jest członkiem Warszawskiego Towarzystwa Teologicznego. Organizował i prowadził spotkania, wykłady i odczyty dotyczące historii Kościoła i warszawskiej Pragi.
Uczestniczył w pracach wielu struktur: odpowiadał za zorganizowanie Diecezjalnego Archiwum Akt Starych, od stycznia 2007 roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Historycznej Metropolii Warszawskiej do zbadania zasobów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej dotyczącej osób duchownych, był członkiem diecezjalnej Komisji ds. Sztuki i Budownictwa Kościelnego, Komisji ds. Studiów oraz przewodniczącym Zespołu ds. Duszpasterstwa Ogólnego. Od grudnia 2006 roku był kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Warszawsko-Praskiej, a obecnie, jako biskup pomocniczy pełnił funkcję prepozyta kapituły katedralnej.
Święcenia biskupie przyjął dnia 19 listopada 2011 roku (w wigilię uroczystości Chrystusa Króla) podczas uroczystej mszy świętej sprawowanej w Katedrze Warszawsko-Praskiej. W strukturach Konferencji Episkopatu Polski pełni następujące funkcje: przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży i delegat KEP ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, delegat KEP ds. Powołań i przewodniczący Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, członek Komisji Duchowieństwa, członek Komisji Wychowania Katolickiego, członek Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Ewangelicko Augsburską, członek Zespołu ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną, przewodniczący Rady Nadzorczej Fundacji „Opoka”. W latach 2013-2016 był Krajowym Asystentem Akcji Katolickiej w Polsce, a w latach 2014-2018 delegatem KEP ds. działalności w Polsce „Pomoc Kościołowi w potrzebie”.
W lipcu 2014 roku był organizatorem Europejskiego Spotkania Powołaniowego w Warszawie, a w październiku 2016 roku uczestniczył w Konferencji Duszpasterstwa Powołaniowego w Rzymie. W październiku 2018 roku był ojcem synodalnym podczas XV Synodu Biskupów w Rzymie („Młodzież – wiara i rozeznawanie powołania”), a w styczniu 2019 roku wspierał prace Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie.
4 stycznia 2021 roku został mianowany przez papieża Franciszka Biskupem Radomskim. 8 stycznia 2021 roku kanonicznie objął Diecezję Radomską wobec kolegium konsultorów w kościele katedralnym. 27 stycznia 2021 roku jest dniem liturgicznego Ingresu do Katedry radomskiej.
HERB BISKUPA MARKA SOLARCZYKA
Pole herbu jest koloru błękitnego, który w heraldyce symbolizuje prawość, wierność, stałość, pobożność, lojalność, a także działalność na niwie dyplomatycznej. Pośrodku pola, wewnątrz koła, mamy połączone dwie greckie litery, będące inicjałami tytułu: Jezus Chrystus (skrzyżowanie liter I oraz X). Ten monogram uważano w starożytnych czasach prześladowania chrześcijan – podobnie jak krzyż – za znak święty, skuteczny i zabezpieczający przed duchami ciemności i ich wpływem. Nazywa się go monogramem gwiaździstym, bo przypomina gwiazdę oglądaną przez Mędrców ze Wschodu; spotykamy go w sztuce katakumbowej. Aby wykluczyć możliwość błędnej interpretacji monogramu, widnieje pośrodku znak ryby – od początku chrześcijaństwa oznaczający Zbawiciela. W monogramie ukryta jest fundamentalna nauka o naturze Tego, który jest jednocześnie Synem Człowieczym, narodzonym z Maryi Panny (Jezus) oraz Synem Bożym, namaszczonym (Chrystus) przez Ducha Świętego do wypełnienia woli Ojca. Wpisany w znak gwiazdy przypomina jeszcze i o tym, że Jezus Chrystus jest Słońcem – Światłością świata, oświecającą każdego, kto przychodzi na ten świat.
Kapelusz kościelny wieńczący herb wywodzi się z kapelusza pielgrzymiego i przypomina o wędrowaniu do niebieskiej ojczyzny. Przypomina także o nakazie misyjnym, aby głosić Ewangelię, aż po krańce ziemi. Zieleń kapelusza symbolizuje dobrych pasterzy, którzy wiodą owce na zielone pastwiska, oraz nieskażoną doktrynę wiary, którą dobrzy pasterze powinni karmić powierzoną sobie owczarnię.
Pod herbem widnieje zawołanie „Omnia possibilia credenti”, czyli „Wszystko jest możliwe dla tego, który wierzy” nawiązujące do słów, jakie wypowiedział Pan Jezus do ojca chłopca chorego na epilepsję, przed uzdrowieniem jego syna (por. Mk 9,23).
DIECEZJA RADOMSKA
Jedna z trzech diecezji rzymskokatolickich w metropolii częstochowskiej. Wydzielona została z części dotychczasowej diecezji sandomiersko-radomskiej i ustanowiona 25 marca 1992 przez św. Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus. Stolica diecezji: Radom, Katedra Opieki Najświętszej Maryi Panny (uroczystość Rocznicy Poświęcenia Radomskiej Katedry – 11 czerwca); tytuł kościoła: Opieki NMP – XXXII Niedziela Zwykła; patron: Św. Kazimierz, Królewicz (uroczystość patronalna: 4 marca). Podstawowe dane: obszar – ok. 8 tys. km kw., mieszkańców – ok. 875 tys., katolików – ok. 861 tys., parafii – 301. Diecezja składa się z 29 dekanatów, między innymi z koneckiego (11 parafii), radoszyckiego (11 parafii), skarżyskiego (14 parafii), Starachowice-Południe (12 parafii) i Starachowice-Północ (10 parafii).