Tadeusz Kosztołowicz, fizyk Uniwersytetu Jana Kochanowskiego otrzymał nominację profesorską od prezydenta Andrzeja Dudy.
Badania naukowe profesora koncentrują się na zagadnieniach z pogranicza matematyki i fizyki, ale jak sam mówi, ich zastosowanie może być dużo szersze.
– Mogą mieć również zastosowanie w biologii i medycynie. Pracuję w obszarze fizyki statystycznej, zajmuję się procesami stochastycznymi, to znaczy takimi, które można tylko prawdopodobieństwem opisywać – tłumaczy profesor Tadeusz Kosztołowicz.
Naukowiec bada proces dyfuzji, opracowuje również odpowiednie matematyczne modele tego zjawiska. Pod koniec ubiegłego opracował model dyfuzji cząsteczek antybiotyku przez biofilm bakteryjny. To właśnie ta, przypominająca błonę struktura sprawia, że bakteryjne zakażenia są trudne do wyleczenia. Profesor Tadeusz Kosztołowicz tłumaczy, że analizując między innymi dyfuzję substancji, która przeszła przez bioflim można ocenić, czy zachodzi absorbcja antybiotyku i na tej podstawie ocenić, czy terapia jest skuteczna.
Profesor Tadeusz Kosztołowicz nie ukrywa, że nominacja profesorska to dla niego duży zaszczyt i wyróżnienie. Traktuje ją nie jako ukoronowanie swojej kariery naukowej, ale jako zachętę do dalszej pracy.
– To niczego nie zmienia, jeżeli chodzi o podejście do badań naukowych, to jest doping do tego, by je kontynuować. Zresztą, im dłużej pracuję w nauce, tym więcej widzę problemów do rozwiązania. Teraz te problemy narastają lawinowo i nie można się zatrzymać – tłumaczy naukowiec.
Profesor zapowiada, że jednym z efektów nominacji będzie zintensyfikowanie jego badań naukowych.