Główne uroczystości diecezji sandomierskiej z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyły się w sobotę w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim.
Nabożeństwu ekumenicznemu przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który stoi na czele Rady Ekumenicznej przy Konferencji Episkopatu Polski. W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele kilku innych Kościołów.
W homilii biskup Krzysztof Nitkiewicz mówił o tym, że wzajemne relacje nie zawsze są łatwe, zarówno jeśli chodzi o dialog doktrynalny, jak i w kwestiach praktycznych, ponieważ każdy z Kościołów ma swoją tożsamość, której nie może się wyzbywać albo mieszać jej z innymi.
– Każdy musi wiedzieć kim jest, to jest bogactwo, którym nawzajem się wymieniamy i które wcale nie stoi na przeszkodzie w drodze do jedności. Prawdziwymi przeszkodami są inne rzeczy, bardzo ludzkie: grzech, pycha, zamknięcie, lenistwo. Jeśli naprawdę pragniemy jedności, powinniśmy z nimi walczyć. Każdy z nas powinien przezwyciężać to w sobie. To będzie prawdziwy krok do przodu w codziennych relacjach chrześcijan – stwierdził biskup Krzysztof Nitkiewicz. Podkreślił, że wszyscy chrześcijanie to nasze siostry i nasi bracia, ich przelana krew jest naszą krwią, bo Chrystus przelał krew za wszystkich – dodał biskup ordynariusz.
Przypomniał stosowane czasami przedstawienie Kościoła Chrystusowego w formie drzewa, którego gałęzie są częściowo żywe, zielone, a częściowo uschłe, martwe.
– Te żywe, to oczywiście „my” natomiast martwe to cała „reszta”. Tymczasem po jednej i drugiej stronie zdarzają się martwe gałązki, co dzieje się wtedy, gdy nie są one połączone z Chrystusem, nie trwają w Jego miłości. Winorośle wyrastające z winnego krzewu żyją jednocześnie dla innych winorośli, z nimi stanowią całość. Taki jest właśnie Kościół Jezusa Chrystusa, który razem tworzymy pomimo istniejących podziałów – powiedział biskup Nitkiewicz.
Ks. Korneliusz Wilkiel, proboszcz parafii prawosławnej w Biłgoraju, jeden z uczestników nabożeństwa ekumenicznego powiedział, że mówiąc o jedności chrześcijan nie chodzi o formalne połączenie wszystkich podzielonych kościołów chrześcijańskich, istotą jest zjednoczenie wszystkich ludzi wokół Chrystusa.
– Starajmy się o to, aby na co dzień pielęgnować w społeczeństwie ekumenizm praktyczny, a więc współistnienie chrześcijan różnych wyznań w szkole, w pracy, na uczelni, w sąsiedztwie i w każdych innych okolicznościach, Życzliwość otwiera drogę do ludzkiego serca, bezinteresowne dobro, które jest jej wyrazem ma dla chrześcijan szczególną wartość – dodał duchowny.
W podobnym tonie wypowiadali się podczas nabożeństwa ekumenicznego duchowni z innych kościołów tj. polskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego oraz przedstawiciel Instytutu Ekumenicznego KUL w Lublinie.
Nabożeństwo ekumeniczne było transmitowane online przez telewizję diecezji sandomierskiej.