Kapłan diecezji kieleckiej, ks. prof. Marcin Kowalski został powołany do Papieskiej Komisji Biblijnej. Nominację przed Bożym Narodzeniem podpisał papież Franciszek. W ostatnich dniach została ona ogłoszona przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej.
Papieska Komisja Biblijna to organ wchodzący w skład Kurii Rzymskiej. Została powołana na początku XX wieku przez papieża.
– Wówczas dynamicznie rozwijały się nauki biblijne, ale pojawiało się też dużo błędów. Ideą papieża było powołanie organu, który będzie kontrolował rozwój nauk biblijnych w duchu teologii katolickiej – wyjaśnia ks. Marcin.
Komisja odpowiada na zapytania, rozwiązuje bieżące kwestie problematyczne i broni historyczności objawienia zawartego w Piśmie Świętym. Początkowo zasiadali w niej kardynałowie. Obecnie jest to grono kilkunastu wykładowców akademickich z różnych części świata, specjalizujących się w różnych księgach biblijnych. Wszystkich łączy naukowe spojrzenie na Biblię w duchu teologii katolickiej – mówi ks. prof. Marcin Kowalski.
– Komisja spotykając się co roku w Rzymie, opracowuje dokumenty dotyczące interpretacji Pisma Świętego w Kościele, metod czytania Biblii, moralności biblijnej, tego jak czytać przykazania dotyczące życia etycznego, które znajdujemy w Biblii, na ile one są dla nas aktualne. Ostatni dokument Komisji dotyczy antropologii – wyjaśnia ksiądz profesor.
Ks. prof. Marcin Kowalski jest wykładowcą sekcji Nauk Biblijnych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz w kieleckim seminarium. Jest jedynym przedstawicielem Polski w Papieskiej Komisji Biblijnej. Specjalizuje się w Listach św. Pawła i spodziewa się, że ta tematyka będzie głównym obszarem jego pracy w ramach Komisji.
– To są te listy, na których często opiera się dyskusja nad wieloma palącymi kwestiami, jak np. kwestia życia małżeńskiego, rodzinnego, podejście do kobiet w Kościele. To są najbardziej problematyczne teksty, których interpretacja jest często najpilniejsza. Inną ważną kwestią w antropologii biblijnej jest np. fragment dotyczący św. Pawła i jego podejścia do relacji homoseksualnych. To wszystko są nadal bardzo aktualne problemy i pole badań biblijnych – wymienia.
Skład Papieskiej Komisji Biblijnej jest powoływany na pięć lat, z możliwością przedłużenia na kolejną kadencję. Jej członkowie spotykają się w Rzymie, mają też konferencje online i uczestniczą w międzynarodowych sympozjach. Wszystko, nad czym Komisja będzie pracować jest też dyskutowane z ośrodkami naukowymi, z których pochodzą jej członkowie. Komisja ściśle współpracuje też z papieskim Instytutem Biblijnym w Rzymie.